Öğretmen adaylarının Türk işaret dili'ne ve dersine yönelik görüşleri
The opinions of teacher candidates about Turkish sign language and Turkish sign language course
  1. Tez No: 570856
  2. Yazar: HÜLYA AYKUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Türk İşaret Dili Dersi, tüm yükseköğretim programlarında 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren, seçmeli ders; İşitme Engelliler Öğretmenliği lisans programlarında ise 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren zorunlu ders kapsamına alınmıştır. 2016 yılında gerçekleştirilen düzenleme ile işitme, görme ve zihinsel engelliler öğretmenlikleri bölümleri 2016-2017 öğretim yılından itibaren tek bir lisans programı olarak“Özel Eğitim Öğretmenliği”adı altında yürütülmeye başlamıştır. Daha sonrasında, Özel eğitim öğretmenliği bölümünün eğitim programına, Türk İşaret Dili zorunlu ders olarak konulmuştur. Bu araştırmanın amacı, yükseköğretim programına zorunlu veya seçmeli olarak eklenmiş olan Türk İşaret Dili dersine ve Türk İşaret Dili'ne yönelik olarak, dersi alan öğretmen adaylarının görüşlerini incelemektir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması tekniğine göre desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 Öğretim yılında, Trakya Üniversitesi'nde öğrenim gören Özel Eğitim Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Her bölümden 30 öğrenci olmak üzere, 90 öğretmen adayı araştırmanın katılımcılarını oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak katılımcıların kişisel bilgilerine ve araştırma konusu hakkındaki görüşlerine yönelik araştırmacı tarafından uzmanlardan görüş alınarak hazırlanan“Öğretmen adayının demografik bilgileri, Öğretmen Adayının Türk İşaret Dili ve dersi hakkındaki görüşleri”yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılarak, betimsel yolla analiz edilmiştir. Sonuçlar araştırmanın amaçları doğrultusunda tablolaştırılmış, açıklanmış ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, derse yönelik olumlu görüşlerin olduğu, dersi gerekli gördükleri ve hayatlarına çeşitli açılardan katkılarının olduğunu belirttikleri; dersi seçecek ve uygulayacak ilgili kişilere farklı önerilerin olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular ilgili literatür doğrultusunda yorumlanmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the year of 2016-2017 the Turkish Sign Language was added in Special Education Teacher Training Programs as a compulsory course. The purpose of the present study was to investigate the attitudes of pre-service teachers towards the Turkish Sign Language course, which was included in the higher education program either as an elective or as a compulsory course, and towards Turkish Sign Language in general. The research was designed as a qualitative case study. The study group consisted of pre-service teachers who were studying in the departments of Special Education, Primary School Education and Psychological Counseling and Guidance at Trakya University in the academic year of 2017-2018. There were 30 pre-service teachers from each department making up a total number of 90 participants. A semi-structured interview form titled as“Demographic information of pre-service teachers and their attitudes towards Turkish Sign Language Course”was prepared by the researcher depending on expert views and was utilized to gather participants' personal information and to explore their opinions on the topic. As a qualitative research technique interviews were used to collect data, and the data were analyzed descriptively. Results were tabulated, explained and discussed in line with the aims of the study. Results indicated that the course was approached positively, deemed necessary, and it contributed to the participants' lives in various aspects. It was also seen that there were different suggestions for the people who would select and apply the course. Findings were discussed in accordance with the related literature, and implications were presented.