Baca ve proses gazlarını arıtma teknikleri
Cleaning techniques of stock and process gases
- Tez No: 57091
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL ÇALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu tezde endüstride kullanılan toz ve gaz ayrıştırma teknikleri incelenmiştir. Toz ve gaz emisyonlar genelde yanma işlemi sonunda ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden tezin ikinci bölümünde yanma olayı incelenmiş, yakıtlar ve yakma sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Toz tutma ve gaz ayrıştırma işlemleri çevre kirliliği açısından önemli olduğundan yanmanın çevreye etkileri üzerinde durulmuştur. Toz emisyonların tutulması için bir çok cihaz kullamlmaktadır. Bu cihazlar içinde yaygın olarak kullanılan siklonlar hakkında geniş açıklamalar yapılmış, siklon dizaynında kullanılan bağıntılar verilmiştir. Dördüncü bölümde gaz emisyonların aynştınlmasmda kullanılan yöntemler ve cihazlar anlatılmıştır. Bu cihazların özellikleri ve çalışma prensipleri açıklanmıştır. Beşinci bölümde ise özellikle insan sağlığı açısından oldukça zararlı etkileri olan S02 aynştınlması hakkında bilgi verilmiştir. Sonuç bölümünde bütün bu tekniklerle ilgili kısa bir değerlendirme yapılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
CLEANING TECHNIQUES OF STACK AND PROCESS GASES SUMMARY In this thesis, particular seperation and gases removal techniques are investigated in use industry. In general, after cumbostion process, particular and gases emission are appeared. Therefore, in second section of thesis is investigated combustion process, information is given about fuels and burning systems. Particular seperation and gases seperation process is important for air pollution. In addition combustion effects for air pollution is studied. For holding particular emission is used a lot of equipment. The wide explaintion about cyclones are usually used desing of cyclone explained and in this use equation is given. In fourty section, using of methods is explained for gases emission seperated and equipment process. These equipment is explained peculiarities and principlies of working. In fifth section, it is explained that about SO2 seperatied is harmed especially for human health. Result of study, all of these techniques is estimated interested in these systems. IX