Üçağızlı Mağarası (Hatay) kemik aletlerinin teknolojik ve tipolojik analizi
Üçağızlı Cave technological and typological analysis of the bone tools uncovered in
  1. Tez No: 570922
  2. Yazar: SERDAL TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA SİLİBOLATLAZ BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Üçağızlı Mağarası, Hatay ili, Samandağ ilçesi, Meydan köyü yakınlarında yer almaktadır. Üçağızlı Mağarası, kesintisiz olarak 12.000 yıl boyunca insanlar tarafından yerleşim görmüştür. Erken Üst Paleolitik Dönem yerleşimidir (Güleç, Baykara,2014;149). Mağarada, erken Üst Paleolitik Dönem'e tarihlendirilen iki kültür bir arada belirlenmiştir. B1-B3 ve C tabakaları Levant'ın Ahmarian olarak bilinen taş aletleri ile karakterizedir. F-I tabakaları ise Öncül Üst Paleolitik dönem taş aletler topluluğuna sahiptir (Baykara,2010;146). İnsanın evrimsel sürecinin bilinmesinde ve tanımlanmasında en önemli kaynaklar aletlerdir. İnsanın ihtiyaçları doğrultusunda, belirli bir hammadde kullanarak ürettiği aletler teknolojik ve tipolojik olarak incelendiğinde insanın düşünsel gelişmişliği ve teknolojik ilerleyişi hakkında bilgiler sunar. Paleolitik Dönem insan yaşamında taş ve kemik hammaddeleri işlenerek, biçimsel ve işlevsel olarak farklı alanlarda kullanılmıştır. Süslenme amaçlı objelerin insan yaşamında yer alması kültürel gelişmişliğin farklı bir göstergesidir. Zengin buluntularıyla Anadolu'da Paleolitik Dönemin önemli temsilcisi durumunda olan Üçağızlı Mağarasında ele geçen kemik aletlerin teknolojik ve tipolojik analizleri yapılarak, Anadolu'da yer alan diğer yerleşimlerde ortaya çıkarılan kemik aletlerin karşılaştırılmasıyla Paleolitik Dönem insanlarının yaşam biçimi, düşünce ve davranış biçimleri konusunda bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Üçağızlı Cave is located in the province of Hatay, Samandağ near tehe village of Meydan. Üçağızlı is an Upper Paleolithic Poeriod site that has been continously in habited by people for 12.000 years (Güleç, Baykara, 2014: 149). In the cave, two cultures are noticed that dates back to Early Paleolitic period. The B1-B3 and C layers are characterized by stone tools that are known as the Levant's Ahmarian. F1 layers belonys to Early Paleolitic Period of stone tools cumulation (Baykara,2010,146). The most important ıcsources foor knowing and defining the process of human evolutionary are tools. In accordance with human needs the tools that are produced by using a certain raw material provide informations about improvoment of intellectuel improvoment and technological development of peop when analyzed technologilly and typologically. In Paleolithic Period, the raw shopes of stone and bones were processed and used in stylistic on funcionly in different fields. The existence of ornamental objects in human life is a different sign of cultural development. With the substantial findings technologial and typological analyzes of the bone tools uncovered in Üçağızlı Cave, which is a crucial indicator of the Paleolithic Period. İn Anatolia were presendet and the data relating of the lifestyle, thinking and behaivor of the people of Paleolithic age was presedent with comparing the bone tools that ave uncovered in other settlements in Anatolia.