Tek ve çok ağızlı kesici takımların tasarımı
Design of multiplied and single point tools
- Tez No: 46079
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ill ÖZET ille tek noktalı kesici takım tasarımının Wilkinson tarafından yapıldığı bilinmektedr. 18.yy.' dan sonra Mardslay vida açına makinasını geliştirdi. Kısa süre sonra Planya Freze ve Mat-kap tezgahı ortaya çıktı. Kontrollü şartlar altında metalin uzaklaştırılması, kesme takımlarının amacı olmaktadır. Bu yüzden takımın iş parçasından daha sert olması gerekir. Metal, iş parçası üzerinde sıkışır akar ve ana malzemeden ayrılır. Takımın verimi;iş parçası ile tekim sertliğinin oranına. takımın keskinliğine ve takım geometrisine etki eden kuvvetlere bağlıdır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Kesici takımlar İki ana başlık altında toplanmıştır 1. Bölümde tek ağızlı [kesici takımlar olan Toma Kalemlerinin özellikleri, tasarımı, telaş kaldırma kuvvetleri, tezgahı gücü ve sert maden uçlu torna kalemleri üzerinde duruldu. Ayrıca iş-ten verim alabilmek için uygun takım seçimi ve tekimin tezgaha bağlamada dikkat dilmesi gereken hususlar üzerinde duruldu. 2.Bölümde ise; çok ağızlı kesici takımlar bölümler halinde işlendi. Bu kısımda; freze çakılarının ve matkap uçlarının tasarımında uygulanacak kurallar, talaş kaldırma faktörleri üzerinde duruldu Ayrıca yapılan işten en iyi verimin alınabilmesi için uygulanacak kurallar üzerinde duruldu. 3. Bölüm de ise konular ile ilgili resimler ve kesici takımlarla ilgili teknik bilgileri içeren kataloglar eklendi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Design of Multiplied and Single Point Tools The first of the single point tools, to be used on machine was developed by Wilkinson. In 1800 Mardslay developed the screw- cuting lathe soon after that tie planer, milling and drilling machines came in to existence. The purpose of ihe cuting tools is to remove metal under controlled conditions. There for the tools must be hurder than the material. That it is this resistance to the aplied cuting forces fiat make possible the cuting action of tie tool The efficinsy with which tool will remove metal from tie base matenal is the tunction of the relative hardnes beetwen the work and tool matenal the sharpnes of the tool, the tool geometry, me forces aplied and so on. In tins study there are three section. Cuting tools added two section. In the first section of this study ; The single point tools of planer cater tools are charectenstics, design and the forces of the cuter, power of tie machine and tip of the cuter explained in adition. The work from gave product for choice of tool. Tools of the tie the will attention be worth explained. The work of gave the best product for choice for tools. Tools of tie the machine will care be worth explained. In the second section of tıhıs study; Multiplied point tools are subjects solition explained. This section many point tools are desıgıned attention rules and remove metal factors explained, the works of the gave the best product for conform rules remined. In the third section ; the subjects are interested different forms of tool pictures. Cuter tools with interested catalogs have been given in tables.