Güneş enerjisi uygulaması ve ekonomisi
Solar enery
  1. Tez No: 57093
  2. Yazar: HASAN ÖZSİNCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada, güneş enerjisi ve güneş enerjisi sistemleri detaylı olarak incelendi ve güneş enerjisi uygulamalarından bahsedildi. Daha sonra Adana'da bir iş yerinin günlük 5 ton sıcak su ihtiyacı için uygun görülen, kapalı devre zorlanış dolaşımlı güneş enerjisi sistemi kullanılarak, katı ve sıvı yakıtlardan elde edilen enerji tasarrufu tablolar halinde verilmiştir. Kurulan sistemin maliyeti ile elde edilen enerji tasarrufunun maliyeti karşılaştırıldı ve sistemin, tasarruf edilen yakıtın cinsine bağlı olarak 2 - 2.5 yılda kendini amorti ettiği görüldü. Güneş enerjisi çevreyi kirletmeyen, çevre dostu bir enerji kaynağı olduğu da gözönüne alınırsa gelecekte daha çok kullanım alanına sahip olacağı aşikardır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, solar energy and solar energy systems are examined detaily, and aplications of solar energy are explained. By using closed circut forced rounded solar energy system, data has been got for an office consurres 5 ton hot water each day in Adana. Energy saving from solid and liquid fail are given in table. Estaplished system and the cost of energy saving is compaved in points of finance and it is decided that system saves its cost between 2 and 2.5 years depending on type of fuil. Solar energy is given sources. It has no bad effect for our envirenment. It' s obvious that solar energy will be used in various filds in future. IX