Saccharomyces cerevısiae ile fermente edilen yemin bıldırcınlarda büyüme performansı, fekal mikrobiyota ve ileum histolojisi üzerine etkileri
The effects of diet fermented with yeast on performance fecal microbiota and ileum histology of quails
  1. Tez No: 570937
  2. Yazar: FİGEN SAYDUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, maya ile fermente edilen büyütme yeminin probiyotik kaynağı olarak etlik bıldırcınlarda etkilerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada 21 günlük yaşta, canlı ağırlıkları benzer 120 erkek etlik bıldırcın kullanılmıştır. Deneme 21 gün sürmüştür. Deneme de 3 muamele grubu oluşturulmuş ve her muamele grubunun 4 tekerrürü olacak şekilde eşit ağırlıktaki civcivler tekerrürlere yerleştirilmiştir. Muamele grupları; 1) Kontrol, 2) M1 (%5 maya fermenteli yem ilavesi), 3) M2 (%10 maya fermenteli yem ilavesi). Yem ve su hayvanlara ad libitum olarak verilmiştir. Deneme 50x100x50 cm alana sahip olan yer kafeslerinde ve talaş zemin üzerinde yürütülmüştür. Yem tüketimi ve canlı ağırlık artışı haftalık kaydedilip yemden yararlanma oranı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of yeast fermented grower diet as a probiotic source in quails. In this trial, 21 days old 120 male quails equalized live weight were used. Trial lasted 21 days. Tree treatment groups were consisted and 4 replicate for each treatment and chicks distributed belonging groups and replicates. Feed and water offered ad libitum. Trial was conducted in 50x100x50 ground cages with wood shaving. Feed intakes (FI), live weight gain (LWG) and feed conversion ratio (FCR) were recorded weekly.