Probabilistic modeling of operational dynamic water balance system for a mining facility
Maden tesisi için operasyonel dinamik su denge sisteminin olasılıksal modellenmesi
- Tez No: 570944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KAMİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Su yönetimi, sadece çevresel yönetmeliklere uyum sağlamak için harcanması gereken çabadan değil, aynı zamanda deterministik yaklaşımlar için fazla uyumlu olmayan dinamik bir sistem olması sebebiyle bütün çevre koşullarında oldukça zor ve karmaşıktır. Bu sebeple, belirsizlikleri olasılık dağılımları ile nicel olarak temsil edebilen kararlar verebilmek amacıyla olasılıksal yaklaşımları geliştirilmiştir. Madencilikte en iyi uygulama yöntemi olarak kabul edilen bu yaklaşımlar, muhtemel sonuçları öngörerek tasarımsal planlamalar ve yönetim kararları almada ve ilgili riskleri en aza indirgeyen su yönetimi stratejilerini geliştirebilmede oldukça yararlıdır. Bu tezde, maden ünitelerinden biri olan yığın liç tesisi için dinamik su denge sisteminin değerlendirilebilmesi amacıyla olasılıksal simülasyon gerçekleştirilmiştir. Sistemdeki belirsizlikleri kantitatif olarak temsil ederek dinamik sistemin modellenmesinde Monte Carlo simülasyonunu kullanan GoldSim programı tercih edilmiştir. Bu su balansı modelinin öncelikli hedefi, operasyon sırasında havuzların kapasitelerini ve harici ham su talebini değerlendirebilmektir. Olasılıksal model simülasyonları, mevcut havuzların yığın liç tesisinde dolaştırılan çözeltiyi muhafaza etme kapasitesine sahip olduğunu ve fırtına havuzunda taşma beklenmediğini göstermektedir. Model sonuçları ayrıca planlanan yığın liç tesisinin işletme ömrü boyunca harici ham su talebinin işletmenin ikinci ve sekizinci yılları arasında 95. persentilde yaklaşık 80 m3/saat (22 L/sn.) olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Water management in any environment is quite difficult and complex not only because of the effort that is required to comply with the environmental regulations but also due to the dynamic nature of the system not well suited for the deterministic approaches. As a result, probabilistic approaches are developed to make decisions that can actually represent the uncertainties quantitatively as probability distributions. Such methods, considered to be the best practice in mining industry, are very useful to make design planning and management decisions as we predict an ensemble of probable outcomes and to develop strategies minimizing the associated risks. In this thesis, probabilistic simulation is conducted for the purpose of evaluating the dynamic water balance system for one of the mining facilities, called heap leach, by using a software program called GoldSim, which uses the Monte Carlo simulation to model the dynamic systems quantitatively to represent the uncertainties in the systems. Primary objectives of this water balance model are to evaluate the ponds capacities and the external makeup water demand during the heap leach operation. The probabilistic model simulations showed that the current ponds have the capacity to accommodate the solution being circulated at the heap leach facility and no overflow would be expected at the storm pond. The model results also show that the external makeup water demand during the operation life of the proposed heap leach facility is estimated to be around 80 m3/hr (22 L/s) from 2nd to 8th year of the operation, at the 95th percentile.