Çoklu-kontrollü ilaç salımı için halloysit ile güçlendirilmiş zwitteriyonik sülfobetain nanokompozit hidrojellerin sentezi
Synthesis of halloysite-reinforced zwitterionic sulphobetaine nanocomposite hydrogels for multi-controlled drug delivery
- Tez No: 570945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME FULYA TAKTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Pharmacy and Pharmacology, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışmamızda romatoid artrit tedavisinde kullanılan sulfasalazin ve nimesulid etken maddelerini halloysit nanotüpler aracılığı ile aynı polimerik yapıya yükleyerek yeni bir nanokompozit hidrojel sistemi geliştirilmiştir. Bu çalışmada çoklu ilaç yüklü halloysit nanotüplerin varlığında zwitteriyonik 2-((metakriloiloksi)etil) dimetil-(3-sulfopropil) amonyum hidroksit monomerlerinden serbest radikal polimerizasyonu ile nanokompozit hidrojeller sentezlenmiştir. Sentezlenen nanokompozit hidrojellerin yapısal karakterizasyonu ve morfolojik analizi taramalı elektron mikroskobu, geçirimli elektron mikroskobu, fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi ve termogravimetri ile gerçekleştirilmiştir. Karaktarizasyon çalışmalarında halloysit nanotüplerin ve asitle muamele edilmiş halloysit nanotüplerin tübüler yapısı, halloysit nanotüplerin asitle muamele sonrası yüzey alanının ve Al oranının arttığı, etken maddelerin halloysit nanotüplere başarı ile yüklendiği gözlemlenmiştir. Halloysit nanotüplere hem sulfasalazin hem de nimesulid hapsedilerek oluşturulan nanokompozitlerden ilaç salımı, pH 3'te ve pH 7,4'te Higuchi, Korsmeyer-Peppas ve sıfır derece kinetik modelleri ie incelenmiştir. Nanokompozit hidrojellere yapılan sitotoksisite testi nanokompozit hidrojellerin biyouyumlu olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, we developed a new nanocomposite hydrogel system by loading the sulfasalazine and nimesulide medications used in the treatment of rheumatoid arthritis into the same polymeric structure through the halloysite nanotubes. In this research, nanocomposite hydrogels were synthesized by free radical polymerization from zwitterionic [2-(Methacryloyloxy)ethyl]dimethyl-(3-sulfopropyl)ammonium hydroxide monomers in the presence of multi drug loaded halloysite nanotubes. Structural characterization and morphological analysis of the synthesized nanocomposite hydrogels were performed by scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM), Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR) and thermogravimetry. It was observed in the characterization studies that of halloysite nanotubes have increased the surface area after acid treatment and the Al ratio has increased and the active agents have been successfully loaded into halloysite nanotubes. The drug release from nanocomposites formed by trapping both sulfasalazine and nimesulide into halloysite nanotubes, were examinded utilizing Higuchi model, Korsmeyer-Peppas model and zero degree kinetic models at pH 3 and pH 7,4. Finally, the cytotoxicity test of nanocomposite hydrogels demonstrated that the nanocomposite hydrogels are biocompatible.