2 numaralı Konya Şer'iye Sicili (978-989 / 1570-1582)değerlendirme ve transkripsiyon
Konya Şer'iye sicils (Kadi's court registers) number 2, evoluation and transcription
  1. Tez No: 570963
  2. Yazar: LEYLA ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET SAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 890
Özet
Bu çalışmada, 1570-1582 (Hicri 978-989) yıllarını kapsayan 2 numaralı Konya şer'iye sicili defterinin transkripsiyonu yapılarak, defterde geçen kayıtlar ışığında adı geçen dönemde Konya'daki siyasi, sosyal, ekonomik ve idari hayat değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca incelenen dönemde Kıbrıs Seferi yapılması sebebiyle çalışmada sefer hazırlıklarının Konya'daki yansımalarına da değinilmiştir. Çalışma, bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte, şer'iye sicilleri ve önemi hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra 2 numaralı şer'iye sicil defteri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, XVI. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin ve Konya'nın siyasi ve sosyo-ekonomik durumu hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde sosyal hayat başlığı altında özellikle aile kurumu üzerinde durulmuştur. Nikâh, çok evlilik, mehr miktarları, kadınların toplum içindeki yerleri, sosyal bünye ile ilgili anlaşmazlıklar grafik ve tablo kullanılarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ekonomik hayat başlığı altında vakıflar, para vakıfları, mülk satışları, vergi ve Konya şehrinde belirlenen narh listeleri konuları işlenmiştir. Dördüncü bölümde ise hukuki ve idari konular başlığı altında miras, miras anlaşmazlıkları, vekil, vasi ve nazır tayinleri, tereke kayıtları, kölelik kurumu, mütevelli tayinleri yine tablolar ile desteklenerek incelenmiştir. Çalışmamızın sonundaki ekler kısmında ise 2 numaralı konya şer'iye sicilinin trankripsiyonu mevcuttur
Özet (Çeviri)
In this study was tried to evaluate political, social, economic and administrative life in Konya by doing transcribed Konya Şer'iye Sicils (Kadi's Court Registers) Number 2 which is covering the years 1571-1582 (H.978-989), in the light of this records.Also, due to the fact that the Cyprus Expedition was made during the period examined, the reflections of the preparations for the expedition in Konya were also mentioned. The study consists of an introduction and four parts.In introduction, after giving brief information about the registers and their importance, information has been given about the Konya Şer'iye Sicils (Kadi's Court Registers) Number 2. In the first part, has been given information about the political and socio-economic situation of the Ottoman Empire and Konya in the sixteenth century. In the second part under the title of 'Social Life', especially the family institution. Wedding ceremony, multiple marriage, the amounts of mehr, status of women in society, disputes of social structure was examined using the graphics and tables.In the third chapter under the title of 'Economic Life' were covered foundations, money foundations, property sales, taxes and the topic of Narh lists which were determined in Konya city. In the fourth part, under the title of 'Legal and Administrative Issues', was also examined inheritance, inheritance disputes, attorney, guardion and minister determination, the slavery institution, determination of trustees supported by tables again. In the appendices at the end of our study it is available that all of the Konya Şer'iye Sicils (Kadi's Court Registers) Number 2.