İhracatın finansmanında ticari banka kredileri ve Türk Eximbank ürünleri üzerine bir inceleme
An analysis of commercial bank loans and Turk Eximbank products in export finance
  1. Tez No: 570981
  2. Yazar: FİLİZ YEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DEMİRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İhracat, mal veya hizmetin dış pazara satılarak ülkeye döviz girdisi sağlamaktadır. İhracata destek verilerek İthalattan daha fazla ihracat yapılması dış ticaret açığının da azalmasına katkıda bulunacaktır. Gelişmekte olan ülkelerde ihracat çok önem arz etmektedir. İçe kapalı ekonomilere göre ihracat yapan ülkeler gelişmeye daha çok müsaitlerdir. Dış ticareti destekleyen ülkelerde üretim ve istihdam oranları daha yüksek seviyededir. İşletmeleri ihracata yöneltmek adına Ülkeler belirli koşullar altında firmalara teşvik destekleri sağlamaktadır. İhracata yönelik verilen desteklerin finansmanını uygun faiz oranlı krediler ile ticari bankalar da üstlenebilmektedir. Devlet, döviz kazandırıcı mal ve hizmetler karşılığında kullanılan kredileri KKDF ve BSMV'den muaf tutarak ticari banka tarafını da desteklemektedir. Bunun dışında doğrudan kar amacı gütmeyen bir kurumun nezdinde de teşvik desteğini sağlayabilmektedir. Dünya genelinde ülkelerin uygulamış olduğu bu teşvikler genel olarak 'Eximbank' adı verilen kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. İhracatın finanse edilmesinde Eximbank'lar çok etkili görev yapmaktadır. Türkiye'de bu konuda firmalara resmen destek veren kuruluş Türk Eximbank'dır. Genel itibariyle yürüttüğü faaliyetler içerisinde; ihracata yönelik sigorta, garanti ve kredi fonksiyonları yer almaktadır. Son yıllarda Eximbank kredileri içerisinde kısa vadeli olarak ihracat kredisi etkin bir şekilde verilmektedir. Bu kredilendirme işlemini bir teminata dayandırarak yapan Türk Eximbank, ticari bankalardan alınan gayri nakdi teminatlar veya kendi bünyesinde oluşturduğu ihracat sigortasına dayandırarak firmaları finanse etmektedir. Bu çalışma dahilinde; ticari banka kredilerinin maliyetleri ile kısa vadeli Türk Eximbank kredilerinin maliyetleri incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; genel olarak kredi kavramı, ihracatın finansmanı ev buna destek veren kuruluşlar konuları incelenmiştir. İkinci bölümde; Türk Eximbank, tarihçesi, ürünleri ve Dünya genelindeki Eximbank'lar incelenmiştir. Üçüncü bölümde; İhracata yönelik kısa vadeli ticari banka kredilerinin maliyeti ile Türk Eximbank tarafından sağlanan kısa vadeli ihracat kredilerinin maliyetleri karşılaştırılmıştır. Bu çalışma neticesinde Türk Eximbank kredilerinin maliyet avantajı rakamlar ile ortaya koyulmuş ve ticari bankaların Eximbank kredilerinde aracı yüklenici olarak işlem görmesine son verilerek riski esas üstlenici kurumun Eximbank olması durumunda ihracatçı firmalara daha verimli imkan ve daha düşük maliyetler ile optimum destek verilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Export provides foreign currency to a country by selling goods or services to another country or to foreign markets. Supporting export by exporting more than importing in the country to prevent having foreign trade deficit is going to contribute to national economy. Export has a significant effect in developing countries. Countries that are exporting tends to develop more than enclosed economies. Also countries supporting foreign trade have higher production and employment rates. To lead businesses export more, countries are using incentive supports. Commercial banks might give affordable interest rate loan to businesses for promoting to export more. State supports commercial banks and goods and services helping to get more foreign currency in response to credits by exempting KKDF and BSMV. Also, state might provide incentives under the control of non-profit institutions. These incentives are done with the help of an institution called 'Eximbank'. Eximbank has a crucial task to finance exporting. In Turkey, Turkish Eximbank is supporting firms formally about financing. Generally, these supports are insurance for exporting, guarantee and credit functions. Eximbank is giving credits and recently, one of the credits given is exporting credit. Turkish Eximbank is doing this lending process by assuring. Also Eximbank is financing firms based on non-cash collaterals taken by commercial banks or by Eximbank's own exporting insurance. 7 Within this study, cost of commercial banks' credits and cost of Turkish Eximbank's short maturity credits have been examined. This study consists of three chapter. First chapter is about concept of credit, finance of exporting and export-supporting institutions. In the second chapter Turkish Eximbank, its history, its products and worldwide Eximbanks have been examined. Lastly, third chapter focused on cost of commercial banks' short maturity credits and cost of Turkish Eximbank short maturity credits. As a result of this study, Turkish Eximbank credit's cost advantage explained by numbers. Also, it is considered in the study that Eximbank ought to take the risk of these credits and commercial banks' task as a financial intermediary for Eximbank credits should end.