Bariatrik cerrahi geçiren hastaların yaşam kalitelerinin belirlenmesi
Determination of the quality of life of patients with bariatric surgery
  1. Tez No: 571006
  2. Yazar: YASEMİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Bariatrik cerrahi geçiren hastaların yaşam kalitelerinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve prospektif tasarımda yapılan çalışmanın örneklemini, Aralık 2018- Nisan 2019 tarihleri arasında Biruni Üniversite Hastanesinde bariatrik cerrahi geçiren 75 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri ''Tanıtıcı Bilgi Formu'' ve ''Obesity and Weight-Loss Quality of Life Instrument (OWLQOL-17)'' aracılığıyla toplandı. Veri toplama araçları olgulara bariatrik cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 4. Ayda araştırmacı tarafından karşılıklı görüşme şeklinde uygulandı. Veriler, ortalama ve standart sapma, Kolmogorov Smirnov testi, Bağımsız örneklem T-testi (Independent Samples T-Test), One Way ANOVA testi, Eşleşmiş Örneklem T-Testi (Paired Samples T-Test) kullanılarak değerlendirildi. Tüm analizler %95 güven aralığında ve 0.05 anlamlılık düzeyinde gerçekleştirildi. Bulgular: Olguların bariatrik cerrahi öncesi (OWLQOL-17) puan ortalaması 76.12±13.73, cerrahi sonrası puan ortalaması 78.37±15.04 olarak saptandı. Olguların %93.3'ü aktivite yaparken sorun yaşamakta olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the quality of life of patients undergoing bariatric surgery. Materials and Methods: The sample of the study in descriptive and prospective design was produced by 75 patients who underwent bariatric surgery at Biruni University Hospital between December 2018 and April 2019. The data of the study were collected through the“Introductory Information Form”and " Obesity and Weight-Loss Quality of Life Instrument (OWLQOL-17). Data collection tools provide patients with 4. It was applied in the form of a mutual interview by the researcher on the moon. The data were evaluated using mean and standard deviation, Kolmogorov Smirnov test, Independent Samples T-test, One Way ANOVA test, Paired Sample T-Test.All analyses were conducted in the 95% confidence interval and 0.05 significance level. Results: The mean score of the patients before bariatric surgery (OWLQOL-17) was 76.12±13.73 and the mean score after surgery was 78.37±15.04.It was observed that 93.3% of the cases were having problems while doing activity.