Obezite cerrahisi öncesi ve sonrası hastaların yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of patients quality of life before and after bariatric surgery
- Tez No: 783522
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, General Surgery, Nursing, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmanın Amacı: Araştırma, bariatrik cerrahi uygulanan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası yaşam kalitelerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı ve uygulandı. Yöntem ve Metot: Araştırmanın evrenini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde Ocak 2021- Kasım 2022 tarihleri arasında, morbid obezite cerrahi girişimi geçiren 39 hasta oluşturdu. Çalışmaya katılmayı kabul eden 35 hasta ile çalışma tamamlandı. Etik kurul ve kurum izni alındı. Veriler araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan Hasta Tanılama Formu ve Moorehead Ardelt Yaşam Kalitesi Ölçeği II-TR kullanılarak toplandı ve uygun istatiksel yöntemler ile değerlendirilmeye alındı. Aygün, T. (2022). Obezite Cerrahisi Geçiren Bireylerin Ameliyat Öncesi ve Sonrası Yaşam Kalitelerinin Değerlendirilmesi. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü. Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. İstatistiksel Analiz: Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: The study was planned and applied to determine the quality of life of patients who underwent bariatric surgery before and after surgery. Material and Methods: The research population consisted of 39 patients who underwent morbid surgical surgery between January 2021 and November 2022 in Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine General Surgery Clinic. The study was completed with 35 patients who agreed to participate in the study. Necessary permissions were obtained from the ethical committee and the institution prior to the research. The data were collected using the Patient Identification Form and the Moorehead Ardelt Quality of Life Scale II-TR, prepared by the researcher by reviewing the literature, and evaluated with appropriate statistical methods. Statistical Analysis: While evaluating the findings obtained in the study, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis.