Angajman kuralları: Uluslararası hukuk ekseninde askeri-politik denge arayışı
Rules of engagement: The quest for military - political balance in the axis of international law
  1. Tez No: 571007
  2. Yazar: SEZAİ ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Angajman kuralları askeri birliklerin, kuvvet kullanımına dair uyması gereken kurallar olarak tanımlanmaktadır. Askeri personelin güvenliği ve devletlerin stratejik milli çıkarlarından dolayı genellikle gizli tutulan angajman kuralları hukuk, politika ve askeri bileşenlerden oluşmaktadır. Ulusal hukuk sistemlerinin farklılığı, devletlerin uluslararası hukuka bakış açılarındaki farklılıklar, politik ve askeri önceliklerin çeşitliliği, özgün nitelik ve yapıda angajman kurallarının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu farklılıklar da çok uluslu askeri koalisyonlarda önemli sorunlara yol açmaktadır. Angajman kurallarının teorik boyutunu açıklama ile başlayan bu çalışmada, askeri ve politik bileşen arasındaki öncelik sorunu, uluslararası hukuk ekseninde ele alınmıştır. Kore Savaşı'ndan Afganistan müdahalesine kadar var olan uygulama örnekleri incelendiğinde, uluslararası hukuk kuralları doğrultusunda askeri ve politik amaçları dengeleme noktasında sorun yaşandığı tespit edilmiştir. Bu çalışma angajman kurallarının hazırlanması ve icrasına yönelik olarak, ulusal makamlara rehber olacak şekilde önerilere yer vermektedir. Kaynak tarama temelli hazırlanan bu çalışmada, uluslararası andlaşmalar, angajman kuralları yönergeleri, kısmen veya tamamen yayımlanmış angajman kuralları kartları ile uluslararası hukuk yazınındaki kitap ve makalelerden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rules of engagement are defined as the rules that the military units must obey in the context of use of force. Rules of engagement being generally kept confidential due to the security of military personnel and the strategic national interests of the states consist of law, policy and military components. Differences in national legal orders, differences in states' perspectives towards international law and varied political and military priorities lead to the formation of rules of engagement in distinctive qualifications and structures. These differences lead to significant problems in multinational military coalitions. In this study, which begins with explaining the theoretical dimension of rules of engagement, the question of priority between the military and the political component is discussed in international law axis. When the examples of practices from Korean war to Afghanistan intervention were examined, it was found that there was a problem in balancing military and political aims in accordance with international law. This study includes recommendations for the preparation and execution of rules of engagement as a guide to the national authorities. In this literatüre review based study, international treaties, rules of engagement directives, partially or fully published rules of engagement cards, books and articles from international law literatüre were used as sources.