Türk Beşleri'nin seçili orkestra eserlerindeki 1. keman partilerinin incelenmesi
Examination of first violin parts in selected orchestral works of the urkish Five
- Tez No: 571005
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DUYGU ÖZTÜRK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tez çalışmasında, Türk Beşleri olarak bilinen Cemal Reşit Rey, Hasan Ferid Alnar, Ulvi Cemal Erkin, Ahmed Adnan Saygun ve Necil Kazım Akses'in bestelemiş oldukları senfonik eserlerdeki 1. keman partilerinin bir kısmı icracılık yönünden incelenmektedir. Tezin giriş bölümü, yetenekli gençlerin Cumhuriyet kurulduktan sonra Türk Hükümeti tarafından milli bir müzik yaratmak için Avrupa'ya, Çok Sesli Batı Müziği eğitimine gönderilmesi ve sonrasında Türkiye'de Çağdaş Çok Sesli Türk Müziği'nin kurulması hakkındadır. İkinci bölümde ise Türk Beşleri adı verilen bu grubun, yurt dışında aldıkları eğitimden sonra, etkilendikleri akımlarla yarattıkları senfonik eserlerindeki 1. keman partilerinden seçilmiş bölümler incelenmiş ve bunlarla ilgili çalışma önerileri verilmiştir. Sonuç olarak tez, günümüzde konservatuvarlardaki orkestra derslerinde sık karşılaşmadığımız, kendi geleneklerimizi ve müziğimizi barındıran bu eserleri daha iyi tanımayı ve tanıtmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the performance of the symphonic works composed by Cemal Reşit Rey, Hasan Ferid Alnar, Ulvi Cemal Erkin, Ahmed Adnan Saygun and Necil Kazım Akses, otherwise known as the Turkish Five. The study will concentrate on certain sections of the first violin parts of their symphonic works. The introductory section of the thesis explains the attempts during the early days of Turkish Republic in establishing polyphonic national music tradition in the country by providing scholarships to talented young individuals who were sent abroad to be educated in the tradition of Classical Western Music. The second section explains the training of this young group of musicians and the traditions and the music schools that influenced their future work. Following, selected sections of the first violin parties of the symphonic works composed by the Turkish Five are examined, analyzed and suggestions were made as to their performance. In conclusion, the thesis aims to acquaint and help students of conservatories who seldom encounter these symphonic works that reflect our musical traditions when and if they need to perform these pieces of music.