Yeni toplumsal örüntüler ve sosyal medyada benlik sunumu
New social patterns and self- presentation in social media
- Tez No: 571010
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezin amacı, yeni toplumsal örüntülerde sayıları hızla artmakta olan genelde internet özelde ise sosyal medya kullanıcılarının benlik sunumlarıyla olan ilişkisi irdelenmeye çalışılmıştır. Yeni toplumsal örüntüler içerisinde, toplumun parçası olan bireyin genel olarak sergilemiş olduğu benlik sunumu, sosyal medyada sergilemiş olduğu benlik sunumu ile örtüşmemektedir. Çalışmada, bu farklılaşma sosyolojik kuramlardan ve psikolojik kuramlardan destek alınarak açıklanmaya çalışılmıştır. Bu tez çerçevesinde ele alınan kavramlar, sosyal bilimlerde oldukça önemlidir. Disiplinler arası bir öneme sahip olmakla birlikte birçok çalışmaya da konu olmuştur. Günümüzde“İnternet”kelimesi, adeta sosyal medyayla eş anlamlı hale gelmiş bulunmaktadır. Toplumu oluşturan bireyler, çoğunlukla sosyal medya hesaplarındaki profillerle ön planda kalmaya çalışmaktadır. Genel olarak sosyal medya kullanıcıları profillerini, olmaya çalıştıkları (ideal) benlik algılarına göre hazırlama eğilimindedirler. Toplum içerisinde sergilenen benlik sunumları ile sosyal medyadaki benlik sunumları arasındaki fark ve sonrasında bu farkın yol açacağı çatışmaların irdelenmesi önem arz etmektedir. Tez konusu dahilinde, bu çatışmaya neden olabilecek etmenler eklektik bir yol izlenerek kuramlarla açıklanmaya çalışılmak istenmiştir. Çalışmada ağırlıklı olarak literatür taraması eşliğinde sosyal bilimler başlığı altında var olup, psikolojik ve sosyolojik kuramsal perspektifin dikkate alınmasına öncelik tanınarak oluşturulmaya çalışılmıştır. Tezde,“yeni toplumsal örüntüler”,“sosyal medya”,“benlik sunumu”gibi kavramlar literatüre dayalı olarak ve disiplinler arası bir yaklaşımla ele alınmaya çalışılacaktır. Multidisipliner bir yaklaşımı gerektiren kavramsal analizler, farklı teorik, kuramsal yanları öne çıkaran çalışmalara dayandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis is to examine the relationship between self-presentations of Internet users, especially on the social media with respect to rapidly increasing new social patterns. Within the new social patterns, the self-presentation of individuals who is member of the society generally does not coincide with the self-presentation presented in social media. In this study, this differentiation between individual's behavior in society and social media mentioned above is tried to be explained with the support of sociological and psychological theories. The concepts discussed in this thesis are very important in social sciences. These terms have interdisciplinary importance and have been the subject of many studies in literature. Today the word“internet”, has almost become synonymous with social media. The individuals making up the society mostly try to stay in the forefront with the profiles in their social media accounts. Generally, social media users tend to build profiles according to their (ideal) self-perceptions. It is important to emphasize the differences between self-presentations in social media and society, and the conflicts that this difference will cause. Within the scope of the thesis, the factors that may cause this conflict are tried to be explained by the help of the theories in an eclectic manner. As giving priority to consideration of psychological and sociological theoretical perspective, the literature has been observed in detail. In this thesis, concepts such as“new social patterns”,“social media”and“self-presentation”will be tried to be discussed based on literature with an interdisciplinary approach. Conceptual analyzes that require a multidisciplinary approach will be based on the studies highlighting different theoretical and theoretical aspects.