Spor kulüplerinin kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde yeni medya kullanımı
The use of new media in the corporate social responsibility projects of sports clubs
- Tez No: 878510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, spor kulüplerinin Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerinde yöneticilerin bakış açılarını ve taraftarların sosyal medyadaki yorumlarını analiz ederek, bu projelerin etkinliği ve toplumsal algı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Türkiye'deki profesyonel liglerde yer alan spor örgütleri, örneklem grubunu ise Spor Toto Süper Lig 2020-2021 sezonunda yer alan profesyonel futbol kulüplerinden“dört büyükler”olarak adlandırılan en çok paylaşım yapan ve verisine ulaşılabilen dört büyük spor kulübü Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor küme olarak belirlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak ilk önce sosyal medya analizi yapılmış ve dört büyük kulübün Instagram ve Twitter platformlarında paylaştıkları Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerine gelen kullanıcı yorumlarının analizleri yapılmış ve yorumların analizi MAXQUDA 2020 programı ile yapılmıştır. Yorumlar farklı kategorilere ayrılarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Dört büyük spor kulübünden sosyal sorumluluk birimindeki kişilere sorulan sorular aracılığıyla sosyal sorumluluk projelerine yönelik görüşlerin incelenmesini amaçlayan bu araştırmada fenomenolojik bir desene ihtiyaç duyulmuştur. Yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak spor kulüplerinin Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerinden sorumlu olan kişilerle görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerin içeriği analiz edilerek, yöneticilerin Kurumsal Sosyal Sorumluluk projeleri hakkındaki görüşleri ve düşünceleri ortaya konmuş, karşılaştırmalar yapılarak örüntüler ve farklılıklar belirlenmiştir. Çalışma bulgularına göre, en fazla Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesini gerçekleştiren kulübün Fenerbahçe olduğu(n=13) ve Instagram ve Twitter platformlarında paylaşılan Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerinin çoğunlukla çevresel alanda yapıldığı, onu takip eden sağlık ve depremzedeler için yapılan projeler üzerine olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kulüpler arasındaki farklara bakıldığında sosyal medyada instagram kullanıcılarının en fazla Galatasaray ve Beşiktaş'ın gönderilerine yorum yaptığı, Twitter kullanıcılarının en fazla ise Fenerbahçe ve Trabzonspor'un gönderilerine yorum yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Kulüplerin toplumsal duyarlılık ve dayanışmayı yansıtan Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerine yönelik farkındalık ve duyarlılık sahibi oldukları ve toplumsal sorunların çözümüne yönelik çaba gösterdikleri, ancak bazı alanlarda da eksiklikleri tespit edilmiştir. Özellikle kadına şiddet, eğitim ve engelli bireylere yönelik projelerde yöneticilerin sosyal farkındalık düzeylerinin yüksek olduğu ancak, sosyal medya bu konuların eksikliği ve kullanıcılarının bu tür konulardaki ilgisizliği ve yorum sayılarının azlığı tartışma konusu olmuştur
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perspectives of managers and the social media comments of fans on Corporate Social Responsibility projects of sports clubs, in order to analyze the effectiveness of these projects and their impact on societal perception. Content analysis technique, a qualitative research method, was employed in this study. The population of the study consisted of sports organizations in professional leagues in Turkey, and the sample group was determined as the“big four”professional football clubs from the Turkish Süper Lig 2020-2021 season, namely Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, and Trabzonspor, which are the clubs with the highest engagement and accessible data. As a data collection tool, social media analysis was conducted initially, and the analyses of user comments on Corporate Social Responsibility projects shared by the four major clubs on Instagram and Twitter platforms were performed. The comments were analyzed and categorized into different categories using the MAXQDA 2020 program. This research aimed to examine the perspectives on Corporate Social Responsibility projects through questions posed to individuals in the Corporate Social Responsibility units of the four major sports clubs, employing a phenomenological design. Structured interview forms were utilized to conduct interviews with individuals responsible for Corporate Social Responsibility projects within the sports clubs. The content of these interviews was analyzed to reveal the views and thoughts of managers regarding Corporate Social Responsibility projects, enabling comparisons to identify patterns and differences. According to the findings of the study, Fenerbahçe emerged as the club implementing the highest number of Corporate Social Responsibility projects (n=13), with the majority of Corporate Social Responsibility projects shared on Instagram and Twitter platforms focusing mainly on environmental issues, followed by health-related initiatives and projects for earthquake victims. Furthermore, when examining differences among clubs, it was found that Instagram users engaged the most with posts from Galatasaray and Beşiktaş, while Twitter users interacted the most with posts from Fenerbahçe and Trabzonspor. The study revealed that clubs demonstrate awareness and sensitivity towards Corporate Social Responsibility projects reflecting social responsibility and solidarity, and they make efforts towards addressing societal issues. However, shortcomings were identified in certain areas. Particularly, while managers showed a high level of social awareness regarding projects related to issues such as violence against women, education, and support for individuals with disabilities, the absence of discussions on these topics on social media and the lack of engagement from users raised concerns about their indifference towards such issues.