Aydınlanma çağı'nda ceza hukuku felsefesi ve suçta ve cezada kanunilik ilkesi
The philosophy of criminal law and the principle of legality in the age of enlightenment
  1. Tez No: 571044
  2. Yazar: GÖKTÜRK ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZLEM ÜSKÜL ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Aydınlanma, ceza hukukuna ilişkin temel kavram ve ilkelerin de dönüşümünü beraberinde getirmiştir. Bu dönüşümden etkilenen ceza hukuku ilkelerinden biri de suçta ve cezada kanunilik ilkesi olmuştur. Aydınlanma Çağı'ndan önce de bu ilkenin izleri sürülmesine rağmen, ilkenin günümüzdeki anlam ve içeriğinin temeli bu dönemde atılmıştır. Bu çalışmada, Aydınlanma Çağı'ndaki büyük düşünsel devrimin bir parçası olarak, Aydınlanma Çağı'nda yaşamış olan düşünürlerin ceza hukuku felsefesine ve ilk kez bu dönemde sistematik ve bütüncül bir biçimde yazılı hukuka aktarılan suçta ve cezada kanunilik ilkesinin düşünsel altyapısına katkıları ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışmanın konusu, hukuk, felsefe, sosyoloji ve tarih gibi birçok alan ile doğrudan ilintilidir. Ancak adı geçen her bir alanın kendi içinde dahi oldukça kapsamlı bir içeriğe sahip olduğu dikkate alındığında, yüksek lisans tezinin sınırlarını aşmamak ve hukuki düzlemden sapmamak için çalışmanın ceza hukuku felsefesi alanı ile sınırlandırılması uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Enlightenment brought about the transformation of the basic concepts and principles of criminal law. One of the principles of criminal law affected by this transformation has been the principle of legality. Although traces of this principle were followed before the Age of Enlightenment, the basis of the present meaning and content of the principle was laid in this period. In this study, as a part of the great intellectual revolution in the Age of Enlightenment, the contributions of the Enlightenment philosophers to the philosophy of criminal law have been examined. The principle of legality, which was firstly transferred into the statutory law in a systematic and holistic way in this period, has also been handled. The subject of the study is directly related to many fields such as law, philosophy, sociology and history. However, considering that each of these fields has a comprehensive content even within itself, it was approved to limit the study to the field of the philosophy of criminal law in order not to exceed the limits of the master thesis and not to deviate from law.