Disiplinlerarası bağlamda Iannis Xenakis ve Philips Pavyonu tasarımı
Iannis Xenakis and the design of Philips Pavillion in an interdisciplinary context
  1. Tez No: 571045
  2. Yazar: ALPEREN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Müzik, Architecture, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma; müzik, mimari ve görsel sanat dallarının sentezinden oluşan Philips Pavyonu ve tasarımcısı Iannis Xenakis ile ilgili kaynaklar taranarak disiplinlerarası bir boyutta ele alınmıştır. Bu kapsamda pavyonun içerisinde sergilenen 'Elektronik Şiir' adlı gösteri için tasarlanan akustik ve mimari bileşenler ve ortaya çıkan bu mimari tasarımın müzik ve görsel sanatlar disiplinleri ile nasıl bir arada 'multimedya' gösterisi adı altında sunulduğu incelenmiştir. Çalışmanın kavramsal çerçeve bölümünde disiplinlerarasılık kavramı ve Xenakis'in biyografisi yer almakta olup bulgular bölümünde ise Philips Pavyonu'nda gerçekleştirilen Elektronik Şiir'in bileşenlerine ve çalışmanın detaylı analizine yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise Philips Pavyonu ve Elektronik Şiir'in bileşenleri çağdaş bir perspektifte ele alınarak günümüz çağdaş sanatına yansımaları, farklı örneklendirmelerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The approach of this study is based on a literature review for the Philips Pavilion and its' architect Iannis Xenakis within the perspective on how this Pavilion synthesizes the music, architecture and visual art. In this context, the acoustic and architectural components designed for the performance named Poème Électronique is presented together with the disciplines of music and visual arts in order to create a 'multimedia' show. The conceptual framework of this study includes the concept of interdisciplinary and the biography of Xenakis, and the findings section includes the detailed assessment on different components of the Poème Électronique performed at the Philips Pavilion. As a conclusion, the components of the Philips Pavilion and Poème Électronique are discussed through contemporary perspective and their reflections on contemporary art are shown in different examples.