El-Keşşaf'ta sarf vezinlerindeki farklılıklar ve anlam üzerindeki etkisi
The di̇fferences of the meter of morphology in El-Keşşaf and its effect on the meaning
- Tez No: 571059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Sarf vezinlerindeki farklılıklar, âyetlerin anlamını etkilediğini hatta bazı yerlerde fikhî meselelerin farklı anlaşılmasına da neden olmuştur. Zemahşerî'nin el-Keşşâf adlı tefsîrinde bu olgu açık bir şekilde görülmektedir. el-Keşşaf'taki vezin farklılıklarının büyük bir kısmı kıraat kaynaklı olmasına rağmen bir kısmı da dil ve benzeri sebeplere dayanmaktadır. Vezin farklılıkları fiillerde olduğu gibi isimlerde de söz konusudur. el-Keşşaf'taki başlıca vezin farklılıkları şunlardır: Mâzî, muzârî ve emir fiillerin birbirinin anlamında, bir mücerred veznin başka bir müccerd veya mezîd vezin anlamında, mezîd veznin mücerred veya başka bir mezîd vezin anlamında, fiilin isim ismin fiil anlamında, bir ismin başka bir isim anlamında kullanılması.
Özet (Çeviri)
The differences of the meter of morphology are effected on the meaning of the verse of Quran at same time these differences are caused by understanding the matter of figh in a different way. This phenomenon is seen elearly in the exegesis of Zemahşerî, el-Keşşaf. The great part of the differences of the meter is steam from reading. The other part of them is releated with the matter of language. We can see the differences of the meter not onlyin verbs but also nouns gramatically. Here are the main differences of the meter in el- Keşşaf: The usage of the fi'l mâdi (perfect) instead of fi'l mudaari' (imperfect) and fi'l emr (command); the usage of simple meter instead of the another simple meter or addition meter; the usage of verbs istead of the noun or the usage of the noun instead of the ver bor another noun.