Siyasi partilerin elit seçimi: Ak Parti örneği
Elite selection of political parties; The case of Ak Party
  1. Tez No: 571075
  2. Yazar: HALİDE YAZGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ARIKAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Siyasi partilerin elit seçimi tezimizde, ilçe teşkilat yapısı içindeki ilçe başkanları baz alındı. İlçe başkanları bağımlı değişkenimiz ile 2015 genel oylama sonuçları, 2017 referandum sonuçları ve okuma yazma oranı bağımsız değişkenleri nicel veri yöntemiyle; çapraz tablo, grup istatistiği ve t-Testi yöntemiyle değerlendirildi. Bu çalışmayla yerel elitlerin seçiminde nelerin etkili olduğunun anlaşılması hedeflenmektedir. Çalışmamızda öncelikle literatür söylemleri içerisinde en kuvvetli öncelik olan seçim kaygısı ele alındı. Seçim kaygısı ölçütü, ilçe başkanları değişiminde de etkili olan ölçüt olmaktadır. İkinci olarak literatürde iddia edilen klientalist bağların kaygısı da ölçülerek ilçe başkanlarının değişiminde etkili olduğu bulundu. Üçüncü olarak İlçe başkanları değişiminde etkisinin olup olmadığını görmek için incelediğimiz il başkanları değişiminde seçim kaygısı söz konusu olmadığı ortaya çıkmaktadır Bunun yerine sadakat, parti içi hesaplar, gelecek seçim kaygısı ve klientalist bağların etkili olduğu söylemleri kuvvet kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Elite Selection of political parties in our thesis focus on district party leader within district organization framework. Our dependent variable with 2015 general election voting results, 2017 plebiscite results, literacy rate as independent variables evaluated with cross table, group statistics, t test method that is quantitative data method. This study aims understanding what is effective in the selection of local elites. Firstly Our study examined election concern which is the strongest priority among the discourses of literatüre. It is also the criterion effective in the change of district party leader. Secondly Measuring effect of the clientalist network professed in the literature found to be effective in the change of district party leaders too. Thirdly, Election concern in the provincial party leaders Exchange we examined to see whether it had an impact on the change district party leader turned out to be out of the question. İnstead of that, The rhetoric to be effective loyalty, in-party accounts, next election concern, the clientalist network has gained strength.