Political party positions towards Syrian refugees in Turkey: An overview between 2011 and 2021
Siyasi partilerin Türkiye'deki Suriyeli mültecilere yönelik pozisyonlari: 2011-2021 arasina genel bir bakiş
  1. Tez No: 831319
  2. Yazar: EBRU ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İÇDUYGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez, Türk siyasi partilerinin 2011-2021 yılları arasında Türkiye'deki Suriyeli mültecilere ilişkin politika kararlarını karşılaştırmalı olarak sunmakta olup, söz konusu politika tercihlerindeki benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bunu yaparken, ulusal güvenlik/iç politika, ekonomi/sosyal kalkınma ve uluslararası mülteci rejimi gibi diğer faktörlere ek olarak, anaakım uluslararası ilişkiler teorilerinin siyasi partilerin Suriyeli mültecilere ilişkin politika kararlarını etkileyen faktörleri açıklamadaki katkılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Zorunlu göç yönetişiminin itici güçlerine odaklanan mevcut literatür ve araştırmalar üzerine inşa edilen bu tez, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan en büyük beş siyasi partinin Suriyeli mültecilere ilişkin tutumlarının ardındaki faktörlere ışık tutan bir analitik çerçeve tasarlamaktadır. Önerilen analitik çerçeve, zorunlu göçün uluslararası politikası, ulusal güvenlik ve iç siyasi gündem, ulusal ekonomi ve sosyal kalkınma ve uluslararası mülteci rejimi olmak üzere dört boyutu içermektedir. Söz konusu analitik çerçeveyi kullanmak için çalışmanın verileri, siyasi partilerin dış politika vizyonu ve göç gündeminden sorumlu yetkilileriyle yapılan yarı yapılandırılmış elit görüşmeleri ve siyasi partiler tarafından kullanılan, parti programları, seçim beyannameleri, raporlar, politika notları ve kamuoyu açıklamaları dahil olmak üzere çeşitli siyasi iletişim stratejileri aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama süreci, masa başı araştırması ve sığınma ile ilgili ulusal yasaların ve düzenlemelerin analizi temelinde ikincil verilerle tamamlanmıştır. Bu çalışmanın bulguları, Türkiye'deki Suriyeli mültecilere yönelik parti temelli yaklaşımların, onları iç ve uluslararası politika bağlamına yerleştirmeden yeterince analiz edilemeyeceğini göstermektedir. Bu bağlamda, dört boyutlu analitik çerçeve Türkiye'deki Suriyeli mültecilere yönelik parti temelli yaklaşımların anlaşılmasına ilişkin kapsamlı ve çok yönlü bir anlayış sunmaktadır. Uluslararası ilişkiler teorilerinin mülteci politikalarının nasıl oluşturulduğuna dair kavrayışlarını göz önünde bulundurarak, bu tez, uluslararası ilişkiler disiplinini mülteci/zorunlu göç çalışmaları literatürüyle ilişkilendirmenin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The current thesis presents a comparative study of Turkish political parties' policy decisions regarding Syrian refugees in Turkey between 2011 and 2021 and tries to reveal similarities and differences in their policy choices on Syrian refugees. While doing so, it aims to explore the contributions of mainstream international relations theories (MIRTs) to explain the factors influencing policy decisions of political parties regarding Syrian refugees, along with other factors like national security/domestic politics, economy/social development, and the international refugee regime. Having built upon existing literature and research on the drivers of forced migration governance, this thesis designs an analytical framework that sheds light on the factors behind the policy positions of the five largest political parties in the Grand National Assembly of Turkey (GNAT) on Syrian refugees. The proposed analytical framework comprises four dimensions: international politics of forced migration, national security and domestic political agenda, national economy and social development, and the international refugee regime. To utilise this analytical framework, data for the study has been collected through semi-structured elite interviews with political party officials responsible for their parties' foreign policy vision and migration agenda and through various forms of political communication strategies used by political parties, including party programs, election manifestos, reports and policy notes, and public statements. The data collection process has been complemented with secondary data based on desk research and analysis of laws and regulations related to asylum. The findings of the current study indicate that policy decisions of political parties regarding Syrian refugees in Turkey could not be adequately analysed without putting them into the context of domestic and international politics. In this regard, the four-dimensional analytical framework offers a comprehensive and multifaceted sense of understanding of party-based approaches towards Syrian refugees in Turkey. Given the insights of international relations theories into how refugee policies are formulated, the current thesis reveals the importance of linking the discipline of international relations with the literature on refugee/forced migration studies.