Campanula tomentosa Lam. ve Verbascum mykales Bornm. ekstraktlarının antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial activities Of extracts of Campanula tomentosa Lam. and Verbascum mykales Bornm.
- Tez No: 571099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Aydın ilinde endemik olan iki bitki türünden Verbascum mykales ve Campanulaca tomentosa bitkileri kullanılarak beş farklı çözgen ile ekstrakt elde edilmiştir. Bu ekstraktların 23 mikroorganizma üzerindeki antimikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon methodu ve minimum inhibisyon konsantrasyon yöntemleri kullanılarak çalışılmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmanın disk difüzyon testi sonuçları; Campanula tomentosa ekstraktlarının 19 mikroorganizma üzerinde etki yaptığı saptanmıştır. 8,66- 24,33 mm arasında zon çapı ölçümü yapılmıştır. En fazla zon oluşumunu sağlayan çözgen etil asetat olarak tespit edilmiştir. Verbascum mykales ektraktları ise 20 mikroorganizma üzerinde etki gösterdiği saptanmıştır. 9,66-27,33 mm arasında zon oluşumu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Verbascum mykales and Campanulaca tomentosa plants, which are endemic in Aydın province, were extracted with fifteen different solvents. The antimicrobial activities of these extracts in 23 microorganism menus were studied by disc diffusion method and the design of one of the ones with minimum inhibition and the results were compared. The results of the disc diffusion test; Campanula tomentosa extracts were detected on 19 microorganisms. It is made according to the region between 8,66-24,33 mm. Establishes maximum zone formation. Verbascum mykales extracts appeared to act on 20 microorganisms. Zone formation between 9,66-27,33 mm was observed.