Performance evaluation system for academic publications using data mining techniques
Veri madenciliği teknikleri kullanılarak akademik yayınlar için performans değerlendirme sistemi
  1. Tez No: 571100
  2. Yazar: TAHA YİĞİT ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
30.000 ve üstü öğrenci sayısına sahip büyük üniversitelerdeki araştırma alanları genellikle sosyal bilimler, fen bilimleri, uygulamalı bilimler, sağlık bilimleri, güzel sanatlar ve atletizm gibi geniş bir yelpazedeki disiplinleri içerir. Bu nedenle, bireysel araştırmacıların ve üniversite içindeki bölümlerin araştırma performansını değerlendirmek ve karşılaştırmak zordur. Bu çalışmada, Akdeniz Üniversitesi'nde performansın değerlendirilmesi, araştırmaların desteklenmesi ve işbirliğinin geliştirilmesi için bir yazılım geliştirilmiştir. Bu çalışma için veriler İnsan Kaynakları, Web of Sciences (Wos) ve InCites veri tabanından elde edilmiştir. Veriler veri madenciliği teknikleri ile analiz edilmiş ve araştırma alanlarına göre değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda yükseköğretim kurumlarında akademik yayın performansının değerlendirilmesi için özgün bir yazılım uygulanmıştır. Bir akademik birim veya personel için araştırma performansı gerçek zamanlı olarak erişilebilir hale gelmiştir. Yayın performansı, araştırma kalitesinin ve etkinin iyi bir göstergesi olduğundan, akademisyenlerin ve üniversitelerin etkinliğini belirlemek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Research areas at large universities with a student body of 30K+ often include a wide range of disciplines from Social Sciences, Natural and Applied Sciences, Health Sciences, Fine Arts to Athletics. Therefore, it is challenge to evaluate and compare the research performance of individual researchers and departments within the university. In this study, a software has been developed to evaluate performance, support research and collaboration at Akdeniz University. The data for this study is obtained from the database of HR, Web of Science (Wos) and InCites. The data has been analyzed by data mining techniques and evaluated according to research areas. In this study, an original software for the evaluation of academic publication performance was implemented for the Higher Education Institutes. Research performance for an academic unit or staff may be accessible in real time. As publication performance is a good indicator of quality of research and impact, it can be used to determine the effectiveness of academicians and universities.