Campanula tomentosa L. endemik türünün morfolojik, anatomik, ekolojik ve polen özelliklerinin araştırılması
Morphology, Anatomy, ecology, and pollen characteristics of endemic species Campanula tomentosa L.
  1. Tez No: 84560
  2. Yazar: BİRSEN ŞEŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Batı Anadolu ' da Söke ( Karina-Aydın ) yayılış gösteren Campanula tomentosa türü ele alınmıştır. Campanula tomentosa Türkiye 'nin endemik taksonlanndan olup, morfolojik, anatomik, ekolojik ve polen özellikleri incelenmiştir. Morfolojik çalışmalarda vejetatif ve generatif organların biometrik ölçümleri yapılmıştır. Anatomik çalışmalarda kök, gövde ve yapraktan enine kesitler alınarak mikrofotografi cihazı ile incelenmiştir. Bitkinin gelişim alanlarındaki toprak örneklerinin fiziksel ve kimyasal analizleri yapılarak ekolojik özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Campanula tomentosa L. distributed in West Anatolia, Söke- Priene- Karina have been investigated in this study. C. tomentosa L. one of the endemic taxa of Turkey has been investigated morphologically, anatomically, ecologically and polenogically. In morphological observations, biometric measurements of vegetative and ana reproductive organs were recorded. Tranversal sections of root, stem and leaf were taken and photographed under microscope for anatomi cal studies. Physical and chemical parameters of the soil supporting this taxa were also analysed.