Doğum sonrası göbek ve cilt bakımı uygulamalarının belirlenmesi
Determination of postpartum umbilical and skin care applications
  1. Tez No: 571104
  2. Yazar: GÜLSER ŞERBETÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN AYDIN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tanımlayıcı olarak gerçekleştirilen araştırma, İstanbul'da doğum yaptırılan tüm hastanelerde çalışan ebe ve hemşirelerin doğum sonrası dönemde yenidoğanlara uyguladıkları göbek ve cilt bakımına ilişkin uygulamaların belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü 2016 yılı verilerine göre doğum sonrası yenidoğan ünitelerinde çalışan yaklaşık 850 ebe ve hemşire, örneklemini ise; %95 güç değeri, 0,05 güven aralığı düzeyinde araştırma kriterlerini karşılayan 267 ebe ve hemşire oluşturmuştur. Veriler, online veri toplama yöntemi olan SurveyMonkey üzerinden“Kişisel Bilgi Formu”(Ek 2) ve“Yapılandırılmış Anket Formu”(Ek 3) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre; ebe ve hemşirelerin; %62,4'ünün göbek pansumanı yaptığı, pansumanda en çok %33,3 ile povidon iyot kullandığı, %36,6'sının göbek bağında enfeksiyonu önlemek için alkol kullandığı, %57,4'ünün annelere eğitimde doğal kuru bırakma yöntemini önerdiği belirlenmiştir. 20 yıl ve üzeri çalışanların göbek klemplendikten sonra pansuman yapma oranı %76,5 iken, 1-4 yıldır çalışanların %42,9 bulunmuştur. Ebe ve hemşirelerin %52,9'u bebeğin ilk 24-48 saat içinde yıkanmasını, %69,5'i ilk banyoda verniksin korunmasını belirtmiştir. Ebe ve hemşirelerin %35,1'inin ünitesinde banyo yaptırdığı, %56,8'inin küvet banyoyu tercih ettiği belirlenmiştir. Hemşirelerin ebelere göre %96'sının yenidoğanlara banyo yaptırdığı, %84,4'ünün banyoda şampuan, sabun kullandığı bulunmuştur. Sonuç olarak; Dünya Sağlık Örgütü önerileri ve yeni kanıtlara rağmen hemşire ve ebelerin göbek ve cilt bakımında önceki uygulamaların devam ettirdikleri söylenebilir. Göbek ve cilt bakımı gibi iki önemli uygulamanın güncel bilimsel kanıtlar doğrultusunda yenilenmesi için yeni rehberler hazırlanması ve uygulama için destek verilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The descriptive study was conducted with minwives and nurses working in all hospitals in İstanbul fort he purpose of determining the umbilical and skin care practices t oto newborns in the postnatal period. The population of the study consisted of approximately 850 midwives and nurses working in postnatal neonatal units according to İstanbul public Health Directorate 2016 data, and the sampling consisted of 267 minwies and nurses who met the research criteria at 95 (%95) percent power rating and 0.05 confidence interval. The data was collected using“personal data form”(Annex 2) and“structured questionnaire”(Annex 3) via SurveyMonkey, an online data collection method. According to the research findings, 62.4% of midwives and nurses made belly dressing, 33.3% used povidone iodine in dressing, 36.6% used alcohol to prevent infection in umbilical cord, 57.4% recommended natural dry drop method in education to mothers. The proportion of employees 20 years and over making dressings after belly clamp was the highest while 76.5% of employees for 1-4 years was the lowest at 42.9%. 52.9% of midwives and nurses determined that the baby should be washed within the first 24-48 hours, 69.5% maintained the varnish in the first bath, 35.1% had a bath in their unit, and 56.8% preferred the bath tub. According to midwives, 96% of nurses were found to bathe newborns, while 84.4% used shampoo and soap in the bath. As a result, despite the World Health Organization recommendations and new evidence, nurses and midwives have continued previous practices in belly and skincare. It is recommended that new guidelines be prepared for the renewal of two important applications, such as belly and skincare, in line with current scientific evidence, and that support be given for the application.