Feline infeksiyöz peritonitli kedilerde adenozin deaminaz ve C reaktif proteinin diagnoztik önemi
Diagnostic importance of adenosine deaminase and C reactive protein in cats with feline infectious peritonitis
  1. Tez No: 571105
  2. Yazar: MEHMET AKİF KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÖKCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada feline infeksiyöz peritonitis'li (FİP) kedilerde serum adenozin deaminaz (ADA-1) ve C reaktif protein (CRP) düzeyleri, hematolojik ve biyokimyasal parametrelerdeki değişimler belirlenerek FİP'li kedilerde hücresel immun yanıtın durumunun tespiti, akut faz yanıtın belirlenmesi ve olası organ yetmezliklerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Ayrıca bu çalışma ile FİP'li kedilerde ilk defa ölçülmüş olan ADA-1 ve CRP düzeylerinin FİP'li kedilerde diyagnostik öneminin belirlenmesi hedeflenmiştir. FİP infeksiyonu özellikle immun sistemi zayıf çok genç ve çok yaşlı kedilerde daha çok görülmekte olup hasta kedilerin teşhisi de oldukça güçtür. Sağlıklı veya hastalığı atlatan kedilerin büyük bir çoğunluğu taşıyıcı olmakta ve diğer kedilere hastalığı sürekli bulaştırmaktadır. Aynı zamanda coronavirusların güçlü mutasyon yeteneği nedeniyle virüsü taşıyan kedilerde immun sistemleri zayıfladığı durumlarda şiddetli ve öldürücü olan FİP enfeksiyonu gelişebilmektedir. Bu kedilerde hücresel immun yanıt daha önemli olup humoral yanıtın yüksek olduğu kedilerde FİP enfeksiyonunu daha kolay geliştiği ileri sürülmüştür. Dolayısı ile FİP'li kedilerde hücresel immun yanıtın durumunu ortaya çıkaracak ve hastalığın teşhisine yönelik prognostik indikatötlerle ilgili çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu amaçla, çalışmada FİP şüpheli ve klinik olarak sağlıklı kedilere hızlı test kitlerinden felin coronavirus (FCoV) antikor ve antijen, felin immunodeficiency (FİV) antikor ve feline leukoma virüs (FLeV) antijen hızlı test kitleri uygulanmıştır. Testler sonucunda, sadece FCoV antikor veya antijen pozitif olan 20 adet kedi ile klinik olarak sağlıklı ve bütün test kitlerinde negatif olan 10 adet sağlıklı kedi çalışmaya dahil edilmiştir. Ayrıca FİP'li kediler klinik bulgular, radyografi ve nekropsi bulgularına göre kuru form (n=10) ve yaş form (n=10) FİP'li olarak gruplandırılmıştır. Bu kedilerden K3EDTA'lı ve aktivatör jelli antikogulantsız tüplere kan alınarak K3EDTA'lı kanlarla hematolojik analizler yapılırken antikougulansız kan örneklerinden elde edilen serumlar ile biyokimyasal analizler yapılmıştır. Ayrıca kuru formdaki kedilerin serum örneklerinde ve yaş form FİP'li kedilerin hem serum hem de peritoneal efüzyon örneklerinde ADA-1 ve CRP düzeyleri kedi spesifik ELISA ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims at determining status of cellular immune response, acute phase response and revealing possible organ failure by defining serum adenosine deaminase (ADA-1) and C reactive protein (CRP) levels and variations in hematologic and biochemical parameters in cats with feline infectious peritonitis (FIP). Furthermore, the study targets at identifying diagnostic importance of adenosine deaminase (ADA-1) and C Reactive protein (CRP) levels which were measured first time in cats with FIP. FIP infection is more common in kittens and old cats with weak immune system including a difficulty in identifying the cats having the disease. Most of the healthy cats or the one that recovered from the disease carry it and continuously infect other cats. Additionally, in the event that immune systems of the cats that carry the disease become weak, FIP infection which is severe and vital can be developed because of the strong mutation skills of coronavirus. Cellular immune response is more important within these cats and it is asserted that FIP infection can develop easier when humoral response is high. Therefore, studies to reveal the status of cellular immune response and prognostic indicators in cats with FIP are needed in order to diagnose the disease. In the study, cats with suspect of FIP or clinically healthy cats were subjected to feline coronavirus (FCoV) antibody and antigen, feline immunodeficiency (FIV) antibody and leukaemia virus (FLeV) antibody rapid test kits. As a result of the tests, 20 cats that are only FCoV antibody or antigen positive and 10 clinically healthy cats of which all test kits are negative were included to the study. In addition to that, cats with FIP were grouped as dry form (n=10) FIP and wet form (n=10) FIP according to clinical, radiography and necropsy findings. Blood samples were collected into tubes with K3EDTA without anticoagulant. Blood samples with K3EDTA were used for hematologic analysis, whilst blood samples were used to separate sera and then used for biochemical analyses. ADA-1 and CRP levels in serum samples obtained from both cats with dry and wet form FIP and in peritoneal effusion samples of cats with wet form FİP were measured, using cat-specific ELISA.