Ağ dışsallıklarının kamu maliyesi açısından önemi
Importance of network externalities in terms of public finance
- Tez No: 571119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN CEMİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sosyoloji, İşletme, Finance, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dışsallıklar, piyasa ekonomisinin işlevselliğindeki sapmalardan biridir. Dışsallığın oluşması için temel şart, fiyat mekanizmasının dışında ikincil bir etki gerçekleşmesidir. Ağ dışsallığı ise, bir ağın kullanıcı değerinin var olan abone ve kullanıcıların sayısına bağlı olarak ortaya çıkar. Daha çok insan bir ürün ya da teknolojinin avantajlarından faydalandıkça o ürün ya da teknoloji kullanıcılar için daha değerli hale geldiği zaman, bu ürün ya da teknoloji ağ dışsallığı gösterir. İnternet, açık bir şekilde bu özelliği göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, sosyal ağların pozitif etkilerinin kamu maliyesi açısından kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Araştırma için anket yöntemi seçilmiş ve hazırlanan anket sosyal medya kullanıcılarına online ve yüz yüz yüze olarak uygulanmıştır. Yürütülen bu ampirik çalışma sonucunda, sosyal medya kullanıcılarının, e-devlet uygulamalarından memnun oldukları, insanların fikirlerinin oluşmasında internetin etkili olduğu algısına sahip oldukları; internetin çocuklarda ve yetişkinlerde vergi bilinci oluşturmada kullanılmasına olumlu baktıkları, internetin vergi kaçakçılığıyla mücadelede kullanılabileceğini düşünmedikleri, interneti devletle aralarında bir iletişim aracı olarak gördükleri ve sosyal medyada vergi reklamları ve kamu spotları görmekte istekli olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Externalities are one of the deviations in the functioning of the market economy. The basic condition for the formation of externality is a secondary effect outside the price mechanism. The network externality occurs when the user value of a network depends on the number of subscribers and users present. As more and more people take advantage of a product or technology, when that product or technology becomes more valuable to users, that product or technology shows network externality. The internet clearly demonstrates this feature. The aim of this study is to investigate the usefulness of the positive effects of social networks in terms of public finance. The survey method was chosen for the research and the questionnaire was applied to social media users online and face to face. As a result of this empirical study, it has been determined that social media users are satisfied with e-government applications and have the perception that the internet is effective in forming people's ideas; that they viewed the internet positively for children and adults in creating tax awareness, that they do not think the internet could be used in the fight against tax evasion, that they saw the internet as a communication tool with the government and that they were not willing to see tax advertisements and public spots on social media.