Konik projeksiyonlar
- Tez No: 57112
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONİK PROJEKSİYONLAR İbrahim YILMAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mehmet YERCİ 1996, Sayfa: 57 Jüri: Prof. Dr. Mehmet YERCİ Prof. Abbas BARIŞKANER Prof. Ömer H. TOMBAKLAR Bilimsel ve pratik amaçlara yönelik yapılan her türlü çalışmalarda haritaya olan ihtiyaç artarak devam etmektedir. Bu nedenle harita yapım teknikleri ve harita için uygun projeksiyonun seçimi önem kazanmıştır. Bu çalışmada öncelikle uygun projeksiyonun seçimine ait bazı faktörler ve Türkiye'de de daha önce kullanılan konik projeksiyon türleri verilmeye çalışılmıştır. Daha sonra verilen bu projeksiyonların Gauss-Krüger projeksiyonuyla karşılaştırılması yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Projeksiyon, konik projeksiyon, deformasyon, Young kuralı, Kavraisky sabiteleri, indirgeme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis CONICAL PROJECTIONS Ibrahim YILMAZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor: Prof. Dr. Mehmet YERCİ 1996, Page: 57 Jury: Prof. Dr. Mehmet YERCİ Prof. Abbas BARIŞKANER Prof. Ömer H. TOMBAKLAR Needs to the map for scientific and practical work have been going on increasingly. For this, it has become very important choosing of map projection for mapping. In this study, some properties of suitable map projection and different conic projections, which had used in Turkey, are given.Then they are compared with Gauss-Krüger projection. KEY WORDS: Projection, conic projection, deformation, Young rule, Kavraisky constant, reduction.