Kronik yüksek kalorili diyetin mediobazal hipotalamik tokluk sinir ağlarının işleyişine etkileri
Effects of chronic high calorie diet on mediobasal hypothalamic satiety neuron function
  1. Tez No: 880962
  2. Yazar: ÖZGE BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son 30 yıldır prevalansı giderek artan obesite kronik olarak yüksek kalorili beslenme ve buna bağlı olarak yağ dokusunun artışı ile ilişkilidir. Hipotalamik arkuat çekirdekte bulunan (ARC) proopiomelanokortin (POMC) nöronları, tokluk hissinin oluşmasında hayati bir rol oynar. Yüksek yağlı gıdaların kronik tüketiminin, leptin gibi hormonlara karşı nöronal duyarlılığı azalttığı, dolayısıyla obezitenin gelişmesine ve kalıcılığına katkıda bulunduğu bilinmektedir. Ancak kronik yüksek yağlı diyetlere (YYD) maruz kalan POMC nöronlarının morfolojik yapısı, elektrofizyolojik özellikleri ve enerji metabolizmasındaki rolü üzerindeki adaptasyonlar ve etkilerin kalıcı olup olmadığı anlaşılamamıştır. Bu tezde, kronik YYD'ye maruz kalan fare modellerinde ARC-POMC nöronlarının adaptasyonlarını araştırmak amaçlanmıştır. 6 aylık YYD'ye maruz kalan farelerde POMC nöronal projeksiyonları değişmezken, POMC nöronları leptine karşı elektrofizyolojik olarak geri döndürülemez direnç geliştirdi. Dahası, POMC aktivasyonu YYD tüketimini artırdı. Standart diyete geçişte gözlemlenen tek adaptasyon, homeostatik yeme davranışında tokluğu ortaya çıkarma rolünün yeniden sağlanmasıydı.
Özet (Çeviri)
Over the past three decades, the prevalence of obesity has increased, characterized by chronic high calorie intake and the accumulation of excess calories as fat tissue. Proopiomelanocortin (POMC) neurons in the hypothalamic arcuate nucleus (ARC) play a vital role in generating feelings of satiety. Chronic consumption of high-fat foods is known to reduce neuronal sensitivity to hormones like leptin, thus contributing to the development and persistence of obesity. However, the adaptations on morphological structure, electrophysiologic properties, and the role of energy metabolism of POMC neurons under exposure to chronic high-fat diets, and whether the effects are permanent, have not been understood. This thesis aimed to investigate the adaptations of ARC-POMC neurons in mouse models exposed to a chronic high-fat diet. While POMC neuronal projections did not change in the 6-month high fat diet-exposed mice, POMC neurons developed electrophysiological irreversible resistance to leptin. Moreover, POMC activation increased consumption of high-fat diet. The only adaptation observed upon switching to a standard diet was the restoration of the role of revealing satiety in homeostatic eating behavior.