Ülkemizde orman alanları için harita projeksiyonu seçimi
Map projection selection for country forest areas
  1. Tez No: 461861
  2. Yazar: ADEM KURTİPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yeryüzünün harita düzlemine aktarılmasında, yeryüzünü tam anlamıyla temsil eden bir geometrik şeklin bulunmaması nedeniyle, küre ve elipsoid gibi geometrik yüzeyler referans yüzeyi olarak kabul edilir. Bu nedenle yeryüzünün açı, doğrultu ve alan özelliklerinin tamamının korunması ve deformasyona uğramadan harita düzlemine aktarılması mümkün değildir. Dolayısıyla yapılacak çalışmalarda açı, doğrultu ve alan özelliklerinden çalışmanın amacına uygun olan özelliklerin korunarak haritaların oluşturulması yoluna gidilir. Ülkemizde, alan deformasyonunu korumayan konform projeksiyonlar tercih edilmektedir. Projeksiyon koordinatlarıyla hesaplanan alan değerleri kesin alan değerleri değildir ve indirgeme getirilmesi gerekir. Gerçek alanlar coğrafi koordinatlar ile elipsoid yüzeyinde hesaplanmalıdır. Tez kapsamında, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü sınırları dahilinde ve 300-3000 hektar aralığındaki orman parsellerinin alanları; konform UTM(3° ve 6°) ve ArcGIS 10.3 yazılımındaki altı farklı alan koruyan projeksiyon ile hesaplanarak sadece projeksiyon seçiminden kaynaklanan deformasyonlar irdelenmiştir. Sonuç olarak, çalışma alanındaki 3000 hektara kadar olan 25 adet orman parselinin tamamında Gillissen yöntemiyle hesaplanan gerçek alan değerleri ile Lambert azimutal alan koruyan konik projeksiyonla hesaplanan alan değerleri arasındaki farkların 50 m2'nin altında olduğu, %96 oranında 30 m2'nin altında olduğu, bunlardan 6 tanesinin de m2 doğruluğunda kullanılabilir olduğu gözlenmiştir. Batı-Doğu yönünde çok fazla boylamda yer alan ve merkez boylamdan uzaklaşmanın alan deformasyonu açısından etkisi ve önemi bulunmayan Lambert Azimutal alan koruyan konik projeksiyon ülkemizde orman alanlarında harita projeksiyonu olarak kullanılabilir. Bu tarz büyük alanları ilgilendiren uygulamalarda, sonucu doğrudan etkileyen koordinat verisinin günümüz teknolojisinin imkanlarının en iyi şekilde kullanılarak yüksek doğruluk ve hassasiyet seviyesinde elde edilmesine özen gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
In transferring from earth to the map plane, because of the lack of a geometric figure that properly represents the earth, geometric surfaces such as sphere and ellipsoid are considered as reference surfaces. Therefore, it is not possible to protect entirely the angle, direction and area features of the earth and transfer it to the map plane without distortion. Thus, in studies appropriate angle, direction and area features for the purpose of study are preserved in order to create maps. Conformal projections that are not very suitable for the area calculations are preferred in our country. Areas calculated by projection coordinates are not exact areas and must be reduced. Actual areas should be calculated on the ellipsoid surface with geographical coordinates. Within the scope of the thesis, forest parcel areas within the boundaries of Kütahya Forestry Regional Directorate and in the range of 300-3000 hectares; by calculating with conform UTM (3° and 6°) and six different equal-area projections in ArcGIS 10.3 software, only the deformations caused by the projection selection are examined. As a result, it was determined that the differences between the actual areas calculated by the Gillissen method and areas calculated by the Lambert azimuthal equal-area conic projection are less than 50 m2 in all 25 forest parcels up to 3000 hectares in the study area, 96% less than 30 m2, 6 of them can be used in m2 accuracy. Located in too much longitude in the West-East direction and Lambert azimuthal equal-area projection which has no effect and no precaution in terms of field deformation of getting away from center longitude, can be used as a map projection in forest areas in our country. In applications that deal with such large areas, coordinate data that directly affecting the end result care should be taken to achieve high levels of accuracy and precision using the facilities of today's technology in the best possible way.