Kedilerde feline coronavirus (FCOV) enfeksiyonu'nun kalsiyum metabolizması ve adenozin deaminaz (ADA) enzimi üzerine etkisi
The effect of feline coronavirus (FCOV) infection of cats on calcium metabolism and adenosine deaminase (ADA) enzyme
  1. Tez No: 571121
  2. Yazar: HASAN BARIŞ CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÖKCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AraĢtırmanın amacı FCoV ile enfekte ve FĠP belirtileri gösteren kedilerde enfeksiyonun Ca metabolizmasını nasıl etkilediğinin ve hücresel immun yanıtın yeterliliğinin belirlenmesidir. Ayrıca Ca metabolizmasındaki ve ADA-1 düzeylerindeki değiĢimlerin diagnostik bir öneminin olup olmadığının ortaya çıkarılması da hedeflenmiĢtir. Bunlara ek olarak bazı biyokimyasal ve hematolojik analizlerle enfeksiyonun organ veya sistemler üzerindeki etkisinin ortaya konulması da amaçlanmıĢtır. Birçok hastalık durumunda kalsiyum (Ca) metabolizmasının etkilendiği ve hastalıklara bağlı olarak kan Ca düzeylerinin arttığı belirlenmiĢtir. Özellikle tümoral veya granulomatöz oluĢumlarda, kanser olgularında kan Ca seviyesinin önemli düzeyde arttığı ve bu artıĢın diagnostik öneminin olduğu vurgulanmaktadır. Kedilerde FĠP enfeksiyonunda karaciğer, böbrek gibi birçok organda granulomatöz lezyonlar geliĢmekte olup bu hastalıkta Ca düzeyi ile ilgili herhangi bir çalıĢma yoktur. Adenozin deaminaz (ADA-1) insanlarda ve havanlarda özellikle lenfosit kökenli hücresel immun yanıtın yeterliliğinin ölçülmesinde kullanılmakta olup FĠP'li kedilerde ADA ile ilgili herhangi bir çalıĢma yoktur. Bu nedenle sunulan bu araĢtırmada FĠP'li kedilerde Ca metabolizmasının nasıl etkilendiğinin ortaya konulması ve hücresel immun yanıtın ADA-1 ölçülerek durumunun belirlenmesi araĢtırmanın konusunu oluĢturmaktadır. Ayrıca çalıĢmada karaciğer ve böbrekleri ilgilendiren bazı biyokimyasal analizlerle tam kan sayımları yapılacak ve olası organ yetmezlikleri ortaya konulacaktır. Bu çalıĢmada YaĢam Veteriner Kliniği (Konyaaltı/Antalya) getirilen corona pozitif , FIV ve FeLV negatif non- efüziv ve efüziv form kriterlerinin taĢıyan 20 adet FĠP li kedi ile 10 adet corona, FIV, FeLV negatif sağlıklı kedi çalıĢmaya dahil edilmiĢtir. 20 kedinin 10 tanesi efuziv 10 tanesi non- efüziv olarak belirlenmiĢtir. Bu hayvanların klinik muayeneleri yapılarak, solunum sayısı, vücut ısısı, kalp frekansı değerleri kayıt altına alındı. Bu hayvanların tam kan sayımları ve bazı biyokimyasal parametreleri analiz edildi. FĠP li kedilerin hücresel immun durumunu belirlemek için ADA-1 düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The purposes of the study are to determine how the infection affect Ca metabolism in cats infected with FCoV and to determine the efficiency of cellular immune response in these cats. It is also targeted at revealing whether the variations in Ca metabolism and adenosine deaminase (ADA-1) levels have a diagnostic significance or not. In addition to these, the study aims to determine the effects of the infection on the organs or systems duo to some biochemical and haematological analyses. It is determined that calcium (Ca) metabolism is affected in several disease and its blood concentrations increases due to these diseases. It is highly asserted that especially in tumoral or granulomatous formations and cancer cases, blood Ca level significantly increases which has a diagnostic importance. In in cats with feline infectious peritonitis (FIP), granulomatous lesions develop in several organs such as liver and kidney. However there is no study on Ca level and its metabolism concerning the disease. Adenosine deaminase is especially used for determining the efficiency of cellular immune response both in people and animals. On the other hand, up to date, there is no study on ADA in cats with FIP. Therefore, the subject of the study is revealing how Ca metabolism is affected in cats with FIP and defining the status of cellular immune responses by measuring ADA-1 as a sign of activated cellular immune response. Furthermore, in the study some biochemical analyses related to liver and kidney and hematologic analysis were performed in order to reveal possible organ failure. Twenty cats which were brought to Yasam Veterinary Clinic (Antalya) with FIP having criteria of FIP positive, feline immunodeficiency virus (FIV) and feline leucoma virus (FeLV) negative cats were used as study grup. These cats were divided into two groups equally dry (n=10) and wet form (n=10) FIP. In the study, 10 clinically healthy Coronavirus, FIV and FeLV negative cats were also used as control group. The cats were clinically examined and their respiration rate, body temperature and heart rate were recorded. Complete blood cell count and some biochemical parameters of these animals were analysed. ADA-1 levels were determined in order to define cellular immune status of cats with FIP.