Türk çini sanatının turizmdeki yeri ve yeni tasarım önerileri
The role of Turkish tile art in tourism and new design suggestions
  1. Tez No: 571122
  2. Yazar: EMİNE SULTAN ÇEŞMECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ATİLLA CENGİZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Turizm, Crafts, Fine Arts, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaşama ve yaşanmışlığa dair tarihin her döneminde elde edilen veriler, insanlık tarihi açısından büyük önem taşımaktadır. Neredeyse insanlık tarihi kadar geçmişi olan seyahat olgusu insanların yer değiştirme içgüdülerinden doğan bir hareket olarak yorumlanabilir. Temelde bu yer değiştirme hareketini asıl tetikleyen nedenin, coğrafi koşullara göre hareket etme gerekliliğinden kaynaklandığı düşünülebilir. Ancak merak dürtüsü unsurunun da önemli bir payı olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. İnsanlar zihinlerinde oluşturduğu sorulara merak dürtüleri sayesinde cevap bulmuşlardır. Bu sayede keşfetmişler, bu sayede öğrenmişlerdir. Aslında bu keşif duygusunun da varoluşsal sürecin bir parçası olduğu gerçeği kaçınılmazdır. Ve merak dürtüsü bu içsel yolculuğun sadece bir başlangıcı, keşfetmek ise bu yolculuğun dışavurumu olarak nitelendirilebilir. İnsanlığın var oluşundan beri seyahat olgusunun, insanlık tarihi kadar eski olduğu bilinen bir gerçekliktir. Zira bu olgunun yapısını meydana getiren soyut unsurlar, geçmişten bugüne dek izlerini somut bir gerçeklikle sürdürmektedir. Geçmişte birçok uygarlığın ana vatanı olmuş olan Anadolu toprakları, tarihi ve kültürel birikimiyle izler bırakmış, etnik bir kimliğin oluşmasında etkili olmuştur. Bu kültürlerarası etkileşimin bir parçası olan Çininin günümüzdeki durumu bu çalışmada turizm kapsamında değerlendirilmiştir. Turistik bölge seçimi ile de İzmir kenti kendi kültürünü yansıtan doneler ile örneklendirilmiştir. Bu çalışmada ortaya çıkan somut örnekler, kültür kavramı algısını sanatsal bir dille ifade etmeyi amaçlamıştır. Bu ifade biçimi belli bir olgunluğa ulaştığında da kültür olgusu her zaman yaşamaya ve yaşatılmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
All the data collected regarding life and experiences have a significant place in the history of humanity. The concept of journey, which has a past as old as human history, could be interpreted as a movement arose by the instincts of replacement. Fundamentally, the reason behind this replacement movement would be considered as the necessity to move in line with geographical conditions. However, the fact that the element of curiosity has an important share should not be ignored. Humanity has found answers to the questions emerged in its mind through the impulses of curiosity. Thus, they explored, and they learned. In fact, it is inevitable that this sense of discovery is also a part of the existential process. And the curiosity would be described as just the beginning of this inner journey, whereas discovery is the expression of this journey. It is a known fact that travelling is a concept as old as the existence of humanity. Because, abstract elements that generates the structure of the concept maintain their traces substantially ever since. Anatolia, which had been the homeland of many civilizations in the past, left its marks with cultural and historical richness and thus had an influence to constitute an ethnic identity. As a part of this intercultural interaction, the current state of Tile is evaluated within the context of tourism in this study. With the selection of touristic regions, the city of Izmir is exemplified by the data reflecting its own culture. Concrete examples arose by this study aimed to express the concept of culture with an artistic interpretation. As this manner of expression reaches a certain level, the phenomenon of culture will continue to live and survive.