Sarı prenses çiklit (Lobidocromis caeruleus) balığında farklı beslenme stratejilerinin (rejim) büyüme parametrelerine ve renklenme üzerine etkileri
Effects on growth parametersand pigmentation ofdifferent feeding strategies on electric yellow cichlidfish (Labidochromis caeruleus)
  1. Tez No: 571123
  2. Yazar: ENGİN GÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT YEŞİLAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, döngüsel yemleme stratejisinin sarı prenses çiklit (Labidochromis caeruleus) balığında farklı beslenme stratejilerinin (rejimi) büyüme parametrelerine ve renklenme üzerine etkileri araştırılmıştır.Deneme; dört grup, üç tekerrürlü olarak 12 adet akvaryum olacak şekilde düzenlenmiştir. Her bir akvaryum 15, toplamda 180 balık, başlangıç ağırlıkları ortalama 2,04 g olan, beslenmesi günde 2 kez aynı saatlerde doyuncaya kadar, 1. grup (A); 60 gün boyunca hergün besleme, 2. grup (B); 1 gün aç + 4 gün besleme, 2 gün boyunca aç 8 gün sabah akşam besleme (4 döngü), 3. grup (C); 3 gün boyunca aç + 12 gün sabah akşam besleme (4 döngü), 4. grup (D); 1 gün aç + bir gün tok şeklinde 2 ay (60 gün) süresince beslenmiştir. Besleme süresince balıkların yem alımları görsel olarak izlenerek balıkların yeme olan ilgileri azaldığında yemleme durdurulmuştur.Deneme sonunda, canlı ağırlık artış oranı (CAAO, %), en yüksek A grubunda (65,118) bulunmuş olup, sırası ile C (48,897), B (46,591) en düşük ise D grubunda (25,467) bulunmuştur. A ve D grubu arasndaki farkın önemli olduğu (P0.05).Spesifik büyüme oranı (SBO, %), en yüksek A grubu (0,844) balıklarda görülmüş olup, sırası ile C grubu (0,662), B grubu (0,647) ve en düşük ise D (0,367) grubunda bulunmuştur. A grubu ile D grubu arasındaki farkın önemli olduğu tespit edilmiştir (P0.05). Yem tüketimi (YT), en yüksek A grubunda (38,180 g) görülmüş olup, sırası ile C grubu (32,670 g), B grubu (32,313 g) ve en düşük D grubunda (21,760 g) görülmüştür. A grubu ile D grubunun, B ve C grupları arasındaki farkın önemli olduğu tespit edilmiştir (P0.05). Toplam canlı ağırlık artışları (TCAA, g), en yüksek A grubunda (20,207) görülmüş olup, sırası ile C grubu (14,680), B grubu (14,103) ve en düşük D grubunda (7,807) görülmüştür. A grubu ile D grubu arasındaki farkın istatistiki olarak önemli olduğu tespit edilmiştir (P0.05). Yem değerlendirme oranı (YDO), en yüksek D grubunda (3,110) görülmüş olup, sırası ile B grubu (2,641), C grubu (2,247) ve en düşük A grubunda (2.095) görülmüştür. D grubu ile A grubu arasındaki farkın önemli olduğu tespit edilmiştir (P0.05). Denemede ölçülen renk parametreleri L*, a*, b*, Hue (Habo), Chroma (Ch) önemli değerler içermektedir. Hergün beslenen grupta (A), en yüksek parlaklık (L*) değeri (63,51) tespit edilmiştir (P0.05). Araştırmada ölçülen Ch değerleri D grubunda merkeze yani nötral griye dönüşmüştür. Diğer gruplarda ise tam tersi olarak Ch arttıkça yoğunluk ve saflık ortaya çıkarak rengin belirginleşmesi görülmüştür. 2019, 96 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Telafi Edici Büyüme, Sarı Prenses, Renklenme, Yemleme Stratejisi, Büyüme Parametreleri, Habo, Chroma
Özet (Çeviri)
In this study, cyclic feeding strategy yellow princess cichlid (Labidochromis caeruleus) effects of different feeding strategies (diet regimen) on growth performance and coloration were investigated. Trial; the four groups were arranged as 12 aquariums with three replications. Each aquarium has a total of 180 fish with a total initial weight of 2.04 g with an average weight of 2.04 g, feeding twice a day until the same hour, group 1 (A); continuous feeding for 60 days, group 2 (B); 1 day hungry + 4 days continuous feeding, 2 days hungry 8 days continuous feeding (4) cycle) 3rd group (C); 3 days open + 12 days continuous feed (4 cycles) 4th group (D); they were fed 1 day fasting + 1 day full for 2 months (60 days). Feed intake of the fish was monitored visually during feeding and feeding was stopped when the interest of the fish decreased. At the end of the experiment, live weight gain ratio (CAAO,%) was found to be highest in group A (65,118), C (48,897), B (46,591) and lowest in D group (25,467), respectively. The difference between the groups A and D was found to be significant (P 0.05). The highest specific growth rate (SBO,%) was seen in group A (0.844) fish, respectively in group C (0.662), group B (0.647) and lowest in group D (0.367). The difference between group A and group D was found to be significant (P 0.05). Feed consumption (PT) was highest in Group A (38,180 g), and was observed in Group C (32,670 g), Group B (32,313 g) and D group (21,760 g), respectively. The difference between group A and group D and group B and C was found to be significant (P 0.05). Total body weight increases (TCAA, g) were highest in group A (20,207), respectively in group C (14,680), group B (14,103) and lowest in group D (7,807). The difference between group A and group D was found to be statistically significant (P 0.05). Feed evaluation ratio (FCR) was highest in group D (3,110), which was observed in group B (2,641), group C (2,247) and lowest group A (2,095), respectively. The difference between group D and group A was found to be significant (P 0.05). The survival rate (YO,%) was highest in the C group (100), and A, D groups (97.77) were the lowest and B group (93.33), respectively. The difference between group C and other groups was found to be statistically insignificant (P> 0.05). The color parameters L*, a *, b *, Hue (Habo), Chroma (ch) measured in the experiment contain significant values.