L-prolin graft edilmiş poli(HEMA) nanopolimerinin radyoaktif işaretlenmesi ve deney hayvanları üzerinde in vivo değerlendirilmesi
Radioactive labeling of L-proline-graft-poly (HEMA) nanopolymer and in vivo evaluation on experimental animals
- Tez No: 571139
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AVCIBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüz dünyasında nanoteknolojinin kullanılması çeşitli hastalıkların tanı ve tedavisini yeni ufuklar açmaktadır. Bu nedenle nanoteknolojiye duyulan ilgi her geçen gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle kanser tedavisinde nanoteknolojinin önemi gözardı edilemeyecek bir potansiyele sahiptir. Nanoteknoloji tanı, tedavi, ilaç geliştirme, yapay doku, bilgi ve teknoloji ile sağlık alanına önemli katkılar sağlamaktadır. Aşı nanopolimerler belirli avantajları ve kullanım alanlarının çokluğu sağlık alanında bizim için vazgeçilmez bir enstrüman olmuştur. Aşı polimerler tasarlanırken bu polimerlerin üzerinde değişiklik yapılabilmesi ve biyolojik olarak benzer özellikte olması başlıca temel unsurdur. Aşı nanopolimerler hedef hücre ve dokuya özel klinik uygulamalar için tasarlanmış en az yan etkilerle, en fazla olumlu etkiyi sağlamaktadır. Kanser tedavisinde ve teşhisinde kullanılan radyofarmasötiğin istenilen hedef hücre içine girip kanserli hücreye tutunması çok önemlidir. Bu iş için daha önce sentezlenmiş olan L-prolin-graft-poli(HEMA) nanopolimerinin, teknesyum-99m (99mTc) radyonüklidi ile işaretlenerek taşınması mümkün olacaktır. Bu işaretli polimer Nükleer Tıp alanında kullanılacak yeni bir radyofamasötik olarak karşımıza çıkacaktır. Bu çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, daha önce sentezlenen yeni nesil bir polimer olan L-prolin-graft-poli(HEMA), uygun koşullar belirlenerek 99mTc ile işaretlemesi yapılmıştır. İşaretleme çalışmalarının optimizasyonu için İnce Tabaka Radyo Kromatografi (TLRC) yöntemi ve Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografi (HPLC) yöntemi tercih edilmiştir. İkinci aşamada, 99mTc ile işaretlemesi yapılmış L-prolin-graft-poli(HEMA) in vivo çalışması deney hayvanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. İn vivo aşamasında Albino Wistar sıçanlar üzerinde görüntüleme (sintigrafi) ve biyodağılım çalışmaları yapılmıştır. Yapılan sintigrafi ve biyodağılım çalışmaları sonucunda L-prolin-graft-poli(HEMA) nanopolimerinin hangi organlara spesifik olarak etki ettiği tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışmada ilk kez 99mTc ile işaretli L-prolin-graft-poli(HEMA) nanopolimerinin in vivo çalışmaları yapılmış, bu polimerin Nükleer Tıp alanında görüntülemede ve tedavide kullanılması için ilk öncül çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of nanotechnology in today's world opens new hopes in the diognasis and treatment of various diseases. Therefore, importance of nanotechnology has increased day after day. Especially, nanotechnology in cancer treatment and diognasis has an imprortant potential. Nanotechnology provides significant contributions to diagnosis, treatment, medicine, artificial tissue informationand technology The specific advantages of the radiolabelled nanopolymers and the variety of areas of use have been an indispensable instrument for us in the field of health. It is essential that these polymers are biologically similar and adjustable in the design of radiolabelled polymers. Radiolabeled nanopolymers provide maximum therapeutic effect with minimal side effects designed for target cell and tissue. It is very important that the radiopharmaceutical used in the treatment and diagnosis of cancer is inserted into the target cell. For this purpose, it will be possible to carry the previously synthesized L-proline-graft-poly (HEMA) nanopolymer with technetium-99m (99mTc) radionuclide. This labeled polymer will be a new radiopharmaceutical used in the field of Nuclear Medicine. In this study, firstly, L-proline-graft-poly (HEMA), a new generation polymer previously synthesized, was labeled with (99mTc) by determining appropriate conditions. Thin Layer Radio Chromotography (TLRC) and High Perfromance Liquid Chromatography (HPLC) method were used to optimize labeling studies. Secondly, L-proline-graft-poly (HEMA) In vivo study labeled with 99mTc has been performed on experimental animals. In vivo stage, scintigraphy and biodistribution studies were performed on Albino Wistar rats. As a result of scintigraphy and biodistribution studies, it has been determined which organs are affected by L-prolin-graft-poly (HEMA) nanopolymer specifically. In this study, for the first time, in vivo studies of 99mTc labeled L-proline-graft-poly (HEMA) nanopolymer were performed and the first preliminary studies were carried out for imaging and treatment of this polymer in the field of Nuclear Medicine.