Çocuğu kemik iliği nakli olan ebeveynlerin sağlık bakım memnuniyeti: Bir kit ünitesi örneği
Healthcare satisfaction of parents with children who went through bone marrow tranplantation: kit unit example
- Tez No: 571140
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma; çocuğu kemik iliği nakli olan ebeveynlerin sağlık bakım hizmetlerinden memnuniyetlerini belirlemek amacı ile tanımlayıcı tipte planlandı. Araştırmanın evren ve örneklemini İstanbul'da bulunan özel hastaneler kompleksinin pediatri kemik iliği nakil ünitesinde 15 Mayıs 2018- 2019 tarihleri arasında tedavi gören ve taburcu olduktan sonra ayaktan hizmet alan 74 hastanın araştırmaya katılmaya gönüllü ebeveynleri oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Ebeveyn Sosyodemografik Veri Formu”ve“PedsQL Sağlık Bakım Memnuniyeti Hematoloji/Onkoloji Modülü Ebeveyn Raporu”kullanıldı. Veriler etik kurul ve kurum izinleri ile katılımcılardan onam alındıktan sonra toplandı. Formun çalışma grubumuz için cronbach iç tutarlılık katsayısı 0.94 olup; alt boyutlarda ise, genel memnuniyet için 0,87, bilgi memnuniyeti için 0,89, aile katılımı memnuniyeti 0,84, iletişim memnuniyeti için 0,89, teknik beceriler memnuniyeti için 0,85, duygusal gereksinimler memnuniyeti için ise 0,92 olarak bulundu. Verilerin analizinde lisanslı SPSS 25 programı kullanıldı ve %95 güven düzeyi ile çalışıldı. Çalışmaya katılanların genel olarak memnuniyetleri yüksek olup; genel memnuniyet ortalaması 90,43±12,47, bilgi memnuniyet ortalaması 83,92±17,21, aile katılımı memnuniyeti ortalaması 81,25±17,09, iletişim memnuniyeti ortalaması 87,43±15,13, teknik beceriler memnuniyeti ortalaması 91,13±12,02, duygusal gereksinimler memnuniyeti ortalaması ise 75,59±20,2 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to define the satisfaction of the parents whose children had bone marrow transplantation from health care services. The population and the sample of the study consisted of 74 volunteers who were treated in the pediatric bone marrow transplantation unit of a private hospital complex in Istanbul between May 15, 2018 and 2019 and who were treated as outpatients after discharge.“Parental Socio-demographic Data Form”and“PedsQL Health Care Satisfaction Hematology / Oncology Module Parental Report”were used to collect the data. The data was collected after obtaining the approval of the ethics committee and institution. The cronbach internal consistency coefficient of the form for our study group was 0.94; in the lower dimensions; 0.87 for general satisfaction, 0.89 for information satisfaction, 0.84 for family participation satisfaction, 0.89 for communication satisfaction, 0.85 for technical skills satisfaction, and 0.92 for satisfaction with emotional needs. Data were analyzed using licensed SPSS 25 program and 95% confidence level was used. The overall satisfaction of the participants was high; average overall satisfaction 90,43±12,47, average information satisfaction 83,92±17,21, the average of family participation satisfaction 81,25±17,09, the average of communication satisfaction 87,43±15,13, the average of technical skills satisfaction 91,13±12,02, and the average satisfaction with emotional needs 75,59±20,2 was found.