Çinko 2-florobenzoatın nikotinamid ile mix ligant kompleksinin antibakteriyel ve sitotoksik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of antibacterial and cytotoxic properties of mix ligand complex of zinc 2-fluorobenzoate with nicotinamide
  1. Tez No: 571177
  2. Yazar: CEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİRAY BUĞRA AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, daha önce sentezlenmiş olan çinko 2-florobenzoatın nikotinamid ile karışık ligant kompleksinin 1,17; 2,33; 4,67; 9,34; 18,67 mM konsantrasyonlarda antibakteriyel aktivitesi Bacillus subtilis, Psedomonasa eruginosa, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Bacillus cereus ve Klebsiella pneumoniae bakterileri kullanılarak Agar kuyucuk difüzyon yöntemi ile incelenmiştir. Kompleksin aynı konsantrasyonlarda insan periferal kan hücreleri üzerindeki sitotoksik özelliklerini belirlemek için MTT yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre 18,67 ve 9,34 mM konsantrasyonlarda kompleks, elde edilen inhibisyon zon çaplarına göre değerlendirildiğinde bütün bakteriler üzerinde iyi derecede antibakteriyel etki gösterdiği belirlenmiştir. Bileşiğin 2,33 mM konsantrasyonda yalnızca S. aureus bakterisi üzerinde baskılayıcı bir etkisi olduğu görülmektedir. 4,67 mM konsantrasyonda B. cereus ve E. coli hariç diğer bütün bakteriler üzerinde bileşiğin antibakteriyel olduğu gözlenmiştir. Bileşiğin 1,14 mM konsantrasyonda hiçbir bakteri üzerinde üremeyi durdurucu etki göstermediği tespit edilmiştir. MTT test yöntemi ile sitotoksisitesi araştırılan kompleksin test sonuçlarına göre artan konsantrasyona bağlı olarak hücre canlılığının azalmasına neden olduğu belirlenmiştir. 1,17; 2,33; 4,67; 9,34; 18,67 mM konsantrasyonlarda hücre canlılığı sırasıyla % 86, % 86, % 73 ve % 65 ve % 6,42 olarak tespit belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 1,17; 2,33; 4,67; 9,34 and 18,67 mM concentrations of the previously synthesized zinc 2-fluorobenzoate with nicotinamide complex was investigated using by agar well diffusion diffusion method on Bacillus subtilis, Psedomonasa eruginosa, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Bacillus cereus and Klebsiella pneumoniae bacterias. The MTT method was used to determine the cytotoxic properties of the complex on human peripheral blood cells at the same concentrations. According to the results of the antibacterial study, it was determined that the complex showed a good antibacterial effect on all bacteria at 18,67 and 9,34 mM concentrations. The compound exhibits to have a suppressive effect only on S. aureus bacteria at a concentration of 2,33 mM. It was observed that the compound was antibacterial on all bacteria except B. cereus and E. coli at a concentration of 4,67 mM. The compound was found to have no growth inhibiting effect on any bacteria at a concentration of 1,17 mM. The cytotoxicity of the complex was investigated by MTT test method and it was determined that the cell viability decreased due to increasing concentration according to the test results. Cell viability at 1,17; 2,33; 4,67; 9,34 and 18,67 mM was determined to be 86%, 86%, 73% and 65% ve 6,42% respectively.