The effects of engineering design based instruction on 7th grade students' nature of engineering views and attitudes towards STEM
Mühendislik tasarım temelli öğretimin 7. sınıf öğrencilerinin mühendisliğin doğası görüşleri ve STEM e yönelik tutumlarına etkileri
  1. Tez No: 571181
  2. Yazar: BERNA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın amacı mühendislik tasarım temelli öğretimin 7. sınıf öğrencilerinin mühendisliğin doğası görüşleri ve STEM'e yönelik tutumlarına olan etkilerini incelemektir. Çalışmaya Ankara ilindeki bir devlet okulunda öğrenim gören 41 7. sınıf öğrencisi katılmıştır. Çalışmanın örneklemi Ankara ilindeki devlet okulları arasından uygun örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Çalışmanın karşılaştırma grubunda“Kuvvet ve Eneji”ünitesi hakkında var olan öğretim programı temelli öğretim uygulanırken, deney grubunda ise aynı ünite hakkında mühendislik tasarım temelli öğretim uygulanmıştır. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak öğrencilerin mühendisliğin doğası görüşleri ve STEM'e yönelik tutumları iki ayrı ölçeğin ön ve sontest olarak uygulanması ile belirlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin mühendisliğin doğası görüşlerindeki değişim nitel araştırma boyutunda incelenerek nicel araştırma yöntemi desteklenmiştir. Mühendislik tasarım temelli öğretimin öğrencilerin mühendisliğin doğası görüşleri ve STEM'e yönelik tutumlarına etkisinin olup olmadığını incelemek amacıyla istatistiksel analizler yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları mühendislik tasarım temelli öğretimin öğrencilerin mühendisliğin doğası görüşlerine anlamlı etkisinin olduğunu göstermiştir. Ayrıca, nitel boyuttaki verilerin sonuçları mühendislik tasarım temelli öğretimin öğrencilerin birçok mühendisliğin doğası yönlerini positif yönde geliştirdiğini göstermiştir. Diğer yandan, sonuçlar mühendislik tasarım temelli öğretimin öğrencilerin STEM'e yönelik tutumlarına anlamlı etkisinin olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the effects of engineering design-based instruction on 7th grade students' nature of engineering (NOE) views and attitudes towards STEM. The sample of the present study was 41 students of 7th grade in a public middle school in Ankara, in which 24 of them were experimental group and 17 of them were comparison group. The sample was chosen by using convenience sampling from public middle schools in Ankara. In comparison group, curriculum-based instruction was taught on“Force and Energy”topic, while engineering design-based instruction was taught on the same unit in experimental group. Quantitative research to evaluate students' nature of engineering view and attitudes towards STEM was operated through two different questionnaires as pre- and post-test. Moreover, quantitative data results were supported by analyzing change on students' nature of engineering views qualitatively. The results of the questionnaires were used for statistical analysis to analyze whether there is an effect of engineering design-based instruction on 7th students' nature of engineering views and attitudes towards STEM. The results of the study presented that there was a significant effect of engineering design-based instruction on the students' nature of engineering (NOE) views. Moreover, the results of qualitative data in the study revealed that the engineering design-based instruction developed views for various NOE aspects of the students positively. On the other hand, there was no any significant effect of the instruction on the students' attitudes towards STEM.