Bazı yem bitkilerinin besin değerleri ve kalite kriterlerinin karşılaştırılması ile göreceli yem kalite kriterine göre sınıflandırılması
Comparison of the nutritional values and quality criteria of some forage crops and classifying them according to relative forage guality criterion
- Tez No: 571182
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hayvanlarda kaba yem tüketimi, yemlerin sindirilebilirliği ve ürüne dönüşüm oranı, öncelikleyemin kalitesi ile ilişkilidir. Mera kalitesini iyileştirmek için dikkate alınması gereken faktörlerham protein (HP), nötr deterjanda (NDF) ve asit deterjanda cözünmeyen (ADF) lifler,sindirilebilir kuru madde (SKM), kuru madde tüketimi (KMT), protein (HP), metabolizeedilebilir enerji (ME), göreceli yem değeri (GYD) ve göreceli kaba yem kalitesi (GKK) gibiyem kalite göstergeleridir (YKG). Bu göstergeler arasındaki ilişkiler ile mera bitki türleriarasındaki benzerlik ve ayrıca GKK'ya dayalı bir kalite sınıfı gerçekleştirmek için 2016 ve2017 yılları arasında yürütülmüştür. Karadeniz Bölgesi koşullarında yetişebilen buğdaygil, baklagil ve diğer bitki familyasından toplam 21 yem bitkisi türü değerlendirilmiştir Araştıma da, PCA ve CA'da, ilk kümelenme HP, GYD, GKK ve ME'den oluşurken, ikinci kümelenme, ADF ve NDF'yi içermiştir. Birinci ve ikinci kümeler, yem türleri arasındaki toplam varyansın sırasıyla %71.9 ve %28.1'ini açıklamıştır. Sonuçta, baklagil ve diğer bitki familyasına ait türler, buğdaygillere göre daha yüksek bir yem kalitesi göstermiştir. Mera yem bitkileri arasındaki varyasyon veya benzerlikler, mera kalitesini iyileştirmek için bir yönetim aracı olarak kullanılabilir. Sonuçlar, mera bitki türlerin değerlendirilmesi için HP kadar ME, GYD ve GKK'nın da dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Feed consumption, digestibility of feedstuffs and conversion ratio to products in animals areprimarily related to feed quality. Factors to taken into consideration to improve the rangelandquality is forage quality indicators (FQI) such as crude protein (CP), neutral detergent (NDF),acid detergent fibers (ADF), digestible dry matter (DDM), dry matter intake (DMI),metabolizable energy (ME), relative feed value (RFV) and relative forage quality (RFQ). To study the relationships among these indicators and the rangeland species .Experiment were avalueted in 2016 and 2017. Experiment , the first cluster composed of CP, RFV, RFQ and ME, while second cluster included ADF and NDF. The first and second clusters were explained 71.9 and 28.1% of total variance among forage species. In conclusion, legume and other family species showed higher quality than grasses. Variations among species can be used as a management tool to improve the rangeland quality. The results sugget that ME, RFV and RFQ as well as CP should be considered forevaluation of species.