Harmanyazı-Aşağıçiğil-Gökçeyurt (Ilgın-Konya) bölgesinin florası
- Tez No: 57122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMDUH SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HARMANYAZI- AŞA?IÇİ?İL-GÖKÇEYURT (ILGIN- KONYA) BÖLGESİNİN FLORASI Hammelek HACIBEYO?LU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim. Dalı Danışman : Doç. Dr. Memduh SERİN 1996, Sayfa: 114 Jüri : Doç. Dr. Memduh SERİN Prof. Dr. Baki EYCE Yrd. Doç. Dr. Kuddusi ERTU?RUL Bu çalışma 1994-1996 yıllan arasında Harmanyazı, Aşağıçiğil ve Gökçeyurt Kasabaları (Ilgın- Konya) arasında kalan bölgede, gerçekleş tirilmiştir. Bu süre içinde 62 familyaya ait 250 cins ve 418 takson ta- mmlanmıştır. Bunlardan 57 (% 13.6) takson endemiktir. Sahada en çok taksona sahip olan familyalar Compositae (% 11.7), Labiatae (% 9.6), Gramineae (% 8.9), Leguminosae (% 8.1), Cruciferae (% 6) fa milyalarıdır. Araştırma bölgemiz Akdeniz ve Iran-Turan floristik bölgeleri geçiş kuşağında yer almaktadır. Toplanan türlerin floristik bölgelere göre dağılımı şöy ledir : Akdeniz % 12.9, Iran- Turan % 17.5, Avrupa-Sibirya % 6.2, endemik %13.6'dır. ANAHTAR KELİMELER : Flora, Ilgın, Konya.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis FLORA OF HARMANYAZI- AŞA?IÇİ?İL- GÖKÇEYURT (ILGIN - KONYA) Hammelek HACIBEYO?LU Selçuk University Graduaete School of Natural and Applied Sciences Department of Biologie Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Memduh SERİN 1996, Page : 114 Jury : Assoc. Prof. Dr. Memduh SERİN Prof. Dr. Baki EYCE Yrd. Doç. Dr. Kuddusi ERTU?RUL This study was carried out between Hannanyazi- Aşağiçiğil and Gökçeyurt tcrwn (Tlgın- Konya) from 1994 to 1996. In this period 62 families, 250 genus and 418 species were described Of all the collected specimens 57 (13.6%) taxa are en demic. The families which have the most taxa in research area are; Compositae (11.7%), Labdatae ( 9.6%), Gramineae (8.9%), Leguminosae (8.1%), Cruciferae (6%). Our research area was placed in the transition zone between Mediterranean and Irano- Turanian floristic region. Total ratios of the collected species according to the floristic regions were as fallow : Mediterranean 12.9%, Irano- Turanian 17.5%, Euro-Sib. 6.2%, endemic 13.6%. KEY WORDS : Flora, Ilgın, Konya