Kıraç ağaçlandırmada kullanılabilecek bazı yabani meyve türlerinden fidan elde edilmesi ve bunların S.Ü.Alaeddin Keykubat Kampüsü şartlarında gelişmeleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 57125
  2. Yazar: COŞKUN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ MUSTAFA ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIRAÇ A?AÇLANDIRMADA KULIAJ>fILABİLECEK BAZI YABANÎ MEYVE TÜRLERİNDEN FİDAN ELDE EDİLMESİ VE BUNLARIN S.Ü. ALAEDDİN KEYKUBAD KAMPUSU ŞARTLARINDA GELİŞMELERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Coşkun GÜMÜŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Fevzi Mustafa ECEVİT 1996, Sayfa : 72 Jüri : Prof. Dr. Fevzi Mustafa ECEVİT Doç. Dr. Zeki KARA Yrd. Doç. Dr. Mustafa PAKSOY Bu araştırma, kıraç ağaçlandırılmasında kullanılabilecek yerel bazı yabanî meyve türlerinden fidan elde edilmesi ve bunların Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubad Kampusu şartlarında en iyi gelişme ortamlarının belirlenmesi amacıyla 1995-1996 yıllarında yapılmıştır. Yabanî meyve türü olarak Pirus elaeagrifolia Pall., Prunus divaricata Ledeb. ve Crataegus aronia L.; yetiştirme ortamı olarak ise perlit, toprak, perlit + toprak ve toprak+kum ortamları kullanılmıştır. Yetiştirme ortamlarının etkilerinin belirlenmesi amacıyla yabanî meyve çöğürlerinde kuruma, boy ve çap büyümeleri ile kök gelişmesi ve kalitesi incelenmiştir.ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIRAÇ A?AÇLANDIRMADA KULIAJ>fILABİLECEK BAZI YABANÎ MEYVE TÜRLERİNDEN FİDAN ELDE EDİLMESİ VE BUNLARIN S.Ü. ALAEDDİN KEYKUBAD KAMPUSU ŞARTLARINDA GELİŞMELERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Coşkun GÜMÜŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Fevzi Mustafa ECEVİT 1996, Sayfa : 72 Jüri : Prof. Dr. Fevzi Mustafa ECEVİT Doç. Dr. Zeki KARA Yrd. Doç. Dr. Mustafa PAKSOY Bu araştırma, kıraç ağaçlandırılmasında kullanılabilecek yerel bazı yabanî meyve türlerinden fidan elde edilmesi ve bunların Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubad Kampusu şartlarında en iyi gelişme ortamlarının belirlenmesi amacıyla 1995-1996 yıllarında yapılmıştır. Yabanî meyve türü olarak Pirus elaeagrifolia Pall., Prunus divaricata Ledeb. ve Crataegus aronia L.; yetiştirme ortamı olarak ise perlit, toprak, perlit + toprak ve toprak+kum ortamları kullanılmıştır. Yetiştirme ortamlarının etkilerinin belirlenmesi amacıyla yabanî meyve çöğürlerinde kuruma, boy ve çap büyümeleri ile kök gelişmesi ve kalitesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE OBTAIN OF NURSERY PRODUCTION FROM SOME WILD FRUTT GENUS FOR USUABLE TO BARREN AFFORESTATION AND DEVELOPING THAT IN THE SELÇUK UNTVERSITY OF ALAEDDİN KEYKUBAD CAMPUS CONDITION Coşkun GÜMÜŞ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Scienses Department of Horticulture Supervisor : Prof. Dr. Fevzi Mustafa ECEVİT 1996, Page : 72 Jury : Prof. Dr. Fevzi Mustafa ECEVİT Assoc. Prof. Dr. Zeki KARA Assist. Prof. Dr. Mustafa PAKSOY The aim of this research were to carried out nursery production from some local wild fruit genus usuable for barren afforestation and to evaluate its best developing media in the Selçuk University during 1995- 1996 growing period. As wild fruits genus Pirus elaeagrifolia Pall., Prunus divaricata Ledeb. and Crataegus aronia L., and as growing media; perlit, soil, perlit+soil, perlit+sund had used. The effects of growing media determined by portion of died seedlings, height and diameter of main stems, root growth and its quality.Seedlings of wild pear (Pirus elaeagrifolia Pall.) has had least died portion in the soil media and it has best stem diameter developing has obtained in the perlit+soil media. Seedlings of wild plum (Prunus divaricata Ledeb.) has had least portion of die and has had best stem diameter and root growth in the perlit+soil media, for this reason this media has obtained as the best. KEY WORDS : Barren afforestation, Growing media, Pirus elaeagrifolia Pall., Prunus divaricata Ledeb., Crataegus aronia L. i v