Propolis kullanılarak %100 doğal antibakteriyel tekstilürününün geliştirilmesi üzerine bir çalışma
A study on the development of 100 % natural antibacterial textiles using propolis
- Tez No: 571251
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA YAMAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada doğal bir antibakteriyel ajan olan propolisin mikrokapsüllenerek kumaşa aplike edilmiş ve üretilen kumaşın antibakteriyel özellikleri değerlendirilmiştir. Jelatin ve arap zamkı, çapraz bağlayıcı olarak glutaraldehit, kapsül oluşumunu sağlamak için pirinç yağı kullanılmış ve kompleks koaservasyon yöntemine göre mikrokapsül elde edilmiştir. Ekstrakt içinde bulunan fenolik madde, flavonoid ve antioksidan madde miktarları, folin-ciocalteu, alüminyumklorür kolorimetri ve DPPH yöntemlerine göre belirlenmiş ve fenolik madde miktarı 190 mg/g propolis, flavonoid miktarı 122 mg/g propolis ve EC50 değerinin 2,1 mg/ml olarak tespit edilmiştir. Mikrokapsüllerin boyutları optik mikroskop ve SEM yardımı ile değerlendirilmiştir. Optik mikroskopta ölçülen mikrokapsüllerin boyutlarının1-30 μm arasındadır. SEM resimlerinde ise kumaş üzerine aktarılmış mikrokapsüller gözlemlenmiştir. Mikrokapsüllerin termal davranışları DTA, DTG veTG ile değerlendirilmiştir. 3 aşamalı bir bozunma meydana geldiği bu durumun literatür ile örtüştüğü belirlenmiştir. Mikrokapsüllerin kimyasal bileşimlerinin belirlenmesi için FTIR kullanılmıştır. FTIR değerlendirmesi ile, kapsül duvar malzemelerinin yapısına ilişkin piklerin yanında fenolik asit ve flavonoid varlığını destekleyen spektrumlarda elde edilmiştir. Kumaşa %34,64 oranında mikrokapsül aplike edildiği belirlenmiştir. Mikrokapsül aktarılmış pamuklu kumaşların antibakteriyellik testleri sonucunda gram (+) ve gram (-) bakterilerine karşı etkili olduğu belirlenmiştir. Kumaşlardaki antibakteriyel etkinin kalıcılığını değerlendirmek amacı ile 5 ve 10 yıkama sonrası antibakteriyel etkisi tekrar değerlendirilmiş ve yıkama işlemi sonrası antibakteriyel etkide azalma meydana gelmesine rağmen bir miktar kalıcılığın devam ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, propolis, a natural antibacterial agent, was microencapsulated and applied to the fabric and the antibacterial properties of produced fabric were evaluated. Microcapsules were formed by complex coacervation method and using gelatin and arabic gum, glutaraldehyde as cross-linker and rice oil for capsul formation. The amounts of phenolic, flavonoid and antioxidant substance contained in the extract was determined by folin-ciocalteu, aluminum chloride colorimetry and DPPH methods. Amount of phenolic substance was 190 mg / g propolis, flavonoid amount was 122 mg / g propolis and EC50 value was 2,1 mg / ml. The sizes of the microcapsules were evaluated with the aid of an optical microscope and SEM. The dimensions of the microcapsules measured in the optical microscope are between 1-30 μm. In the SEM images, microcapsules transferred onto the fabric were observed. The thermal behaviors of microcapsules were evaluated with DTA, DTG and TG. As in large body of the literature, three-stage disruption were observed. FTIR was used to determine the chemical composition of the microcapsules. With FTIR evaluation, peaks related to the structure of the capsule wall materials were obtained in the spectrum supporting the presence of phenolic acid and flavonoids. 34,64% microcapsules were applied to the fabric. Antibacterial tests show that microcapsulated cotton fabrics were found to be effective against grams (+) and grams (-). Permanency of the antibacterial effect in the fabrics is re-evaluated after washing 5-10 times. It is observed that the antibacterial effect decreased but did not completely dissappeared.