Farklı sulama suyu seviyelerinin maş fasulyesi verimi üzerine etkisi ve bitki su stres indeksinin sulama programlamasında kullanılma olanakları
The effects of different irrigation water levels on mung beans yield and the possibility of using water stress index in irrigation scheduling
  1. Tez No: 571253
  2. Yazar: İHSAN GÖLGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KIRNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, maş fasulyesinin su stresine karşı tepkisini belirlemek amacıyla, Kayseri Erciyes Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi (ERÜTAM) araştırma alanında, 2018 bitki yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Araştırmada; farklı sulama suyu seviyelerinin maş fasulyesi verimi ve verim bileşenlerine olan etkisi ve bitki su stres indeksinin maş fasulyesinin sulama programlamasında kullanılma olanaklarıda incelenmiştir. Denemede damla sulama sistemi ile 5 (I100, I75, I50, I25, I0) farklı sulama düzeyi uygulanmıştır. Verilen sulama suyu miktarı 20-445 mm arasında değişim göstermiştir. Bitki su tüketim (ET) değerleri 125-521 mm arasında değişim göstermiştir. Çalışma sonucunda en yüksek verim 163 kg/da olarak tam sulama (I100) konusundan elde edilirken en düşük verim susuz konudan (I0) 39.7 kg/da olarak elde edilmiştir. Bitki boyu 58.6-21.2 cm, ilk bakla yüksekliği 17.4-29.3 cm, bitkide dal sayısı 1.0-2.77 adet/bitki, bitkide bakla sayısı 3.2-18.9 adet/bitki arasında değişim göstermiştir. Su kullanım randımanı (WUE) 0.31 – 0.50 kg/m3, sulama suyu kullanım etkinliği 0.37-1.98 kg/m3 olarak belirlenmiştir. Bitki su stres indeksi (CWSI) değerlerinin 0.13-0.93 arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Alt sınır değeri (LL) eşitliği Tc-Ta = -2.9674×VPD +4.1341 (R2=0.66) ve üst sınır değeri (UL) 9.7 oC olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the response of mung bean to water stress in the research field of Kayseri Erciyes University Agricultural Research and Application Center (ERÜTAM) in 2018 plant growing season. In the study; the effect of different irrigation water levels on mung bean yield and yield components and the possibility of using plant water stress index in mung bean irrigation scheduling were also investigated. In the experiment 5 different irrigation levels (I100, I75, I50, I25 and I0) were applied with drip irrigation system. The amount of irrigation water supplied varied between 20-445 mm. Plant water consumption (ET) values varied between 125-521 mm. At the end of the study, the highest yield was obtained as 163 kg/da from full irrigation (I100), while the lowest yield was obtained as 39.7 kg/da from non-water subject (I0). Plant height 58.6-21.2 cm, height of the first pod 17.4-29.3 cm, the number of branches in the plant 1.0-2.77 units/plant and the number of pods per plant ranged from 3.2-18.9 units/plant. Water use efficiency (WUE) was determined as 0.31 - 0.50 kg m3 and irrigation water usage efficiency was determined as 0.37-1.98 kg/m3. Plant water stress index (CWSI) values ranged between 0.13-0.93. The lower limit value (LL) equation was obtained as Tc-Ta = -2.9674 × VPD +4.1341 (R2 = 0.66) and the upper limit value (UL) was 9.7 oC.