Doymamış aldoksimlerin bazik ortamda halojen hidrinlerle alkilasyon reaksiyonlarının incelenmesi
  1. Tez No: 57129
  2. Yazar: ALİ OSMAN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DOYMAMIŞ ALDOKSİMLERİN BAZİK ORTAMDA HALOJEN HİDRİNLERLE ALKİLASYON REAKSİYONLARININ İNCELENMESİ Ali Osman ÖZKAYA Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Erol PEHLİVAN 1996, Sayfa: 35 Jüri: Doç. Dr. Erol PEHLİVAN Prof. Dr. Ramazan MÎRZAO?LU Yrd. Doç. Dr. Nejdet ŞEN Bu çalışmada başlangıç maddesi olarak doymuş ve doymamış ali fatik ve aromatik (3-hidroksi butanal, 3-fenil- 3- hidroksipropanal, 2- bu- tenal, 3- fenil-2-propenal) aldehitleri ve 2- kloretanol, 2- brometanol, 1, 3- diklor propanol-2 bileşikleri kullanılmıştır. Bu aldehitlerden benzen veya diklor etan çözücüleri ortamında hidroksilaminhidroklorür ile 75-80°C de 3 saat karıştırılarak uygun oksimleri sentezlenmiştir. Elde edilen oksimlerin yapılan tespit edildikten sonra bu ok- simlerin bazı halojenhidrinlerle bazik ortamda alkilasyon reaksiyonları yapılmış, sentez edilen reaksiyon ürünlerinin yapıları, kimyasal ve fiziksel metotlarla aydınlatılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Alifatik aldehit, aromatik aldehit, ali fatik ve aromatik oksimler, klorhidrin.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EXAMINATION OF ALKYLATION REACTIONS OF UNSATURATED ALDOXIMES WITH HALOJENHYDRINES IN BASIC MEDIUM Ali Osman ÖZKAYA Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry 1996, Page : 35 Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Erol PEHLİVAN Jury: Assoc. Prof. Dr. Erol PEHLİVAN Prof. Dr. Ramazan MİRZAO?LU Assoc. Prof. Dr. Nejdet ŞEN In this study, saturated and unsaturated aliphatic and aromatic aldehydes such as 3-Hydroxy buthanal, 3-Phenyl-3-hydroxypropanal, 3- phenil-2-propanal and some comepounds such as 2-chlorethanol, 2- bromomethanol, 1, 3-dichloro propanal-2 were used as starting materials. These aldehydes were converted to proper oximes with hydroxilamine hydrochloride in presence of benzene or dichlorethane by stirring about three hours at 75-80°C. After the determination of the structure of the synthesised oximes, the reaction of these oximes with some halojenhydrines in basic medium has been completed. Furthermore the structures of the sythesised reaction products have been explained using physical and chemical methods. KEY WORDS: Aliphatic aldehyde, Aromatic aldehyde, Aliphatic and aromatic oximes, chlorhiydrine. * * n