Uzman sistem yaklaşımlarıyla prizmatik parçalar için işlem planlama sistemi
  1. Tez No: 57128
  2. Yazar: SÜLEYMAN YALDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Doktora Tezi UZMAN SİSTEM YAKLAŞIMIYLA PRİZMATİK PARÇALAR İÇİN İŞLEM PLANLAMA SİSTEMİ Süleyman YALDIZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ali UNUVAR 1996, Sayfa : 170 Jüri : Prof. Dr. Ali ÖNÜVAR Doç. Dr. M. Cemal ÇAKIR Doç. Dr. Ahmet AVCI Uzmanlar, endüstride tasarım bilgileri ve imalat tekniklerini birlikte organize ederek bir ürünü meydana getirmek için yıllardır çalışmaktadırlar. Geleneksel olarak bir ürünü tasarım özelliklerine göre üretmek için bu alanda tecrübeli bir kişiye duyulan ihtiyaç halen devam etmektedir. Bununla beraber, teknolojide üretim tekniklerinde meydana gelen hızlı gelişmeler, bu tür imalat problemlerini çözmede tecrübeli bir insana bağımlı olmaktan kurtulmayı gerektirmektedir. Çünkü, herhangi bir alanda bir kişinin uzmanlaşması bir hayli zaman almaktadır. Son yıllarda tasarımın ürüne dönüşmesinde planlayıcı olarak, bir insan yerine, aynı görevleri daha kısa zamanda ve optimum şartlarda yerine getirmekte kullanılan çok değişik yazılımlar geliştirilmiştir. Bu çalışmada prizmatik parçaların işlem planlarını otomatik olarak yerine getirmek üzere, uzman sistem yaklaşımı kullanan üretken bir Bilgisayar Destekli İşlem Planlama (BDİP) sistemi geliştirilmiştir.Sistemde üç boyuttu (3B) parça verilerini temsil etmek için Sınır Temsiline (ST) dayalı Ürün Model Verileri Değişimi için STEP standart kullanılmıştır. Sistem stok seçimi, taslak ve bitmiş parça tasarlama, referans yüzeyi seçimi, operasyon seçimi ve sıralama, bağlama ve araparça oluşturma modüllerinden meydana gelir. Sistemin çıktısı ise, çalışmada ele alınan örnek parçalar için işlem planlama, kesici takım-takım tezgahı seçimi ve bağlama işlemi kartlarından oluşur. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Destekli İşlem Planlama, Uzman Sistem Yaklaşımı, Özellik Tabanlı Tasarım, STEP Standard
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis PROCESS PLANNING SYSTEM FOR PRISMATIC PARTS BY EXPERT SYSTEM APPROACH Süleyman YALDIZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ali ÖNÜVAR 1996, Page : 170 Jury : Prof. Dr. Ali ÖNÜVAR Assoc. Prof. Dr. M. Cemal ÇAKIR Assoc. Prof. Dr. Ahmet AVCI The experts have been trying to produce a product for many years by organizing the industrial design information and production techniques together. In order to produce a product according to the traditional methods a human expert is needed continuously. However, rapidly developing progressions in the technological production techniques need not to be depended on a person who is experienced in solving these kinds of productions' problems. Because, becoming a human expert in any field takes too much time. In recent years in order to convert of a design into a product instead of a human who is as a planner different software has been developed in optimum conditions. In this thesis, a generative Computer Aided Process Planning system (CAPP) has been developed to carry out the process planning for prismatic parts by using expert system approach automatically. In this system, STEP standard has been used to represent 3D (three dimensional) parts for the Product Model Data Exchange (PMDE) depending on the Boundary Representation (B-rep). The system consists of blank and finished part design, reference surface selection, operation selection and sequencing, cutter and machine tool selection, HIcalculation of machining parameters and fixturing and intermediate part generating modules. Output of the system for sample parts handling in this study include process planning, cutter and machine tool selection and fixturing charts. Key Words : Computer Aided Process Planning, Expert System Approach, Feature Based Design, STEP Standard IV