Kentsel mekan düzenlemelerinde bilgi sistemlerinin yararlanabilme olanaklarının araştırılması
- Tez No: 57130
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Doktora Tezi KENTSEL MEKAN DÜZENLEMELERİNDE BİLGİ SİSTEMLERİNDEN YARARLANABİLME OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI Gülgün ÖZKAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ali ERDİ 1995 : 156 Sayfa Jüri Yrd. Doç. Dr. Ali ERDİ Prof. Dr. Oıtıan ALTAN Prof. Dr. Orhan BAYKAL Bu çalışmanın temel amacı kentsel mekanda yaşayan insanlara daha iyi yaşama standartları sağlamak için mekan düzenlemede konumsal bilgi sistemlerinin önemini vurgulamak, amaca uygun yapılan çalışmada sonuçları görebilmektir. Kentsel mekanlarda oluşturulacak bilgi sistemleri, mekanla ilişkili grafik ve grafik olmayan verilerin toplanması, depolanması, işlenmesi, VI!analizi ve sunulması fonksiyonlarını bir bütün olarak yerine getiren sistemdir. Hızlı, doğru ve adil karar verme için bir araçtır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuya giriş ve amaç ele alınmıştır. İkinci bölümde konumsal bilgi sistemlerinin tanımı ve bileşenleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, imar mevzuatı kapsamı içinde kentsel mekan tanımlanarak analiz ve tasarım çalışmaları yapılmakta, pilot proje içerisinde harita, tablo, imar çapı vb. sonuç ürünleri gerçekleştirilebilen, kentsel mekanda denetime yönelik çalışmalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde kullanılan sistem irdelenmekte, beşinci bölümde sonuçlar ve öneriler yer almaktadır. Hedefler doğru belirlenir, belirlenen hedef için ihtiyaçlar ortaya doğru konulursa bilgi sistemleri yardımıyle sonuca varmak mümkün olacaktır. ANAHTAR KELİMELER : Arazi Bilgi Sistemi, Kentsel Mekan Düzenleme, Kentsel Mekanlarda Bilgi Sistemi Tasarımı, Grafik ve Tanımsal Veri. vıu
Özet (Çeviri)
SUMMARY The primary aim of this study is to emphasize the importance of the land information system in accordance with land arrangement and see the results of the applications realized for this aim in order to procure the best living conditions to the residents in urban areas. The information systems applied in urban areas are the ones that implement as a whole storage, collection,.managing, analiysing and presenting of graphic and non-graphic data concerning the area. They are instruments allowing us to make decisions rapidly, correctly and justifiably. This study is made up of five chapters. The first chapter contains an overview of this study, an introduction to the subject and its purpose. In the second chapter, the definition and components of the land information systems are outlined. In the third chapter, the urban area is defined in accordance with improvement regulations following the requirements that are pointed out in pilot projects and as a result of this, the applications made up as mapping, table, improvement diacmeter, etc. are presented in the formation of the database for application. In the fourth chapter the system utilized is emphasized and finally in the five chapter, the findings and the suggestions take place. If the target is correctly defined and the requirements for concerned target is accurately set up, it is possible to obtain remarkable solutions with the aid of land information systems. KEY WORDS : Land Information System, Arrangement in Urban Areas, Designing The Information Systems in Urban Areas, Graphic and Non-Graphic Data for Urban Areas VUl