Gilbert Ryle ve John R. Searle'ün zihin felsefelerinin karşılaştırılması
Comparison of Gilbert Ryle's and John R. Searle's philosophy of mind
  1. Tez No: 571324
  2. Yazar: FATMA ÇEKİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tarih boyunca en çok merak edilen ve tartışılan konuların başında insanın kendi varlığına dair merakı gelmiştir. İnsanın varoluşunu anlama çabası, yine insanın kendi zihnindedir. Bu bağlamda en çok karşılaştığımız problem ise zihin-beden problemidir. Zihin ve beden, düalizmin iddia ettiği gibi iki farklı tözden mi meydana gelir yoksa materyalizmin iddia ettiği gibi tek bir töze indirgenebilir mi? Bu sorular geçmişten günümüze kadar tartışılan ve günümüze tartışılagelen cevabı bulanamamış önemli sorulardır. Bu probleme çözüm bulmak isteyen önemli filozoflar vardır. Bu önemli filozoflardan ikisi Gilbert Ryle ve John R. Searle'dür. Bu çalışmada temel amaç; çağdaş zihin felsefesinde, İngiliz filozof Gilbert Ryle ve Amerikan filozof John Searle'ün zihin felsefesindeki görüşlerini ele alarak, iki filozofun görüşlerini karşılaştırmaktır. Bunu yaparken de Ryle ve Searle'ün bilinç üzerine görüşlerini, bilinç için yapmış oldukları tanımlamaları, zihin-beden problemine bakış açılarını ve bu probleme bulmuş oldukları çözüm önerilerini ele alınacaktır. Dahası, onların dil üzerine görüşlerini, düalizm ve materyalizm yaklaşımlarına karşı bakış açılarını, bu yaklaşımlara yapmış oldukları eleştirileri ele alıp tüm bu değerlendirmeler ışığında iki filozof arasındaki benzerlikler ve farlılıklar üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In tops of the most curious and debated issues throughout history has been the curiosity of one's own existence. The effort to understand the existence of the human is in the mind of the human again. Problem we face the most in this context is the mind-body problem. Does the mind and body consist of two different substances as dualism claims, or can it be reduced to one substance as materialism claims? These questions are important questions that have not been answered and have been discussed from past to present. There are important philosophers who want to find solutions to this problem. Two of these important philosophers are Gilbert Ryle and John R. Searle. The main purpose of this study; in contemporary philosophy of mind, as handle views in mind philosophy the British philosopher Gilbert Ryle and American philosopher John Searle's is to compare the views of two philosophers. In doing so, we will consider Ryle and Searle's views on consciousness, their definitions for consciousness, their perspectives on the mind-body problem, and their solutions to this problem. Morever, addressing their views on language, their perspectives against dualism and materialism approaches and their criticism of these approaches, in the light of all these considerations, we will focus on the similarities and differences between the two philosophers.