19. yüzyıl Osmanlı batılılaşma dönemi erkek giyimi
19. century Ottoman westernization period menswear
  1. Tez No: 571345
  2. Yazar: GÜLNUR DİLARA EVLİYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇIRPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nda erkek kıyafetindeki modernizasyon süreci 1797 yılında kurulan Nizam-ı Cedid Ordusu ile başlamıştır. III. Selim Döneminde askeri alanda başlayan erkek kıyafetlerindeki batılılaşma süreci, II. Mahmud Döneminde de devam etmiştir. 1829 yılında devlet memurları için yapılan kıyafet reformuyla erkek kıyafetindeki batılılaşma süreci, askeri alandan idari bağlama ve ardından da doğal olarak sivil halka yansımıştır. Bu doğrultuda ele aldığımız çalışmasında 19. yüzyıl Osmanlı erkek kıyafetlerinin metodolojik kapsam aralığını II. Mahmud'un kıyafet reformu öncesi ve sonrası şeklinde iki bağlamda değerlendirilmiştir. Böylelikle 19. yy. Osmanlı erkek giyimi, iki ayrı dönemde ele alınmıştır. Temel metodoloji geleneksel ve batılı modern erkek giyimleri üzerinde iki ayrı dönemi değerlendirme şeklinde oluşmuştur. İki bölümden oluşan bu çalışmada ilk bölümde küresel bağlamda 19. yy. modernleşme süreci ve bu modernleşmenin Osmanlı İmparatorluğu'na yansıyan yönü ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Osmanlı erkek kıyafetlerinin karakteristik formları ele alınmıştır. Buna ilave olarak 19 yy. erkek giyimi 1829 öncesinde ve sonrasında değerlendirilmiştir. Bu kıyafetlerin kullanım alanı, genel şekilsel formu, işlevselliği ve tarihsel gelişimi derinlemesine analiz edilmiştir. Ayrıca, kullanılan 19. yy. Osmanlı erkek kıyafetlerini tamamlayıcı unsurları olan aksesuarlara yer verilmiştir. Tüm bunlarla birlikte 19. yy. erkek giyimindeki hâkim olan popüler kültür ve moda algısı da derinlemesine analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The modernization process of men's clothing in the Ottoman Empire began in 1797 with the Nizam-ı Cedid Army. III. The process of westernization in men's clothing started in the period of Selim II, II. Mahmud continued in the period. In 1829, with the reform of clothes for civil servants, the process of westernization in men's clothing was reflected in the administrative linkage from the military area and then naturally in the civilian population. In this study, we discussed the methodological scope of the 19th century Ottoman men's clothing. It was evaluated in two contexts before and after Mahmud's clothing reform. Thus, 19th century. Ottoman men's clothing was discussed in two separate periods. The basic methodology is composed of two separate periods on traditional and western modern men's clothing. In the first part of this study, which consists of two parts, in the global context of the 19th century. the modernization process and the aspect of this modernization reflected to the Ottoman Empire. In the second part, the characteristic forms of Ottoman men's clothing were discussed. In addition, 19 th century. men's clothing was evaluated before and after 1829. The usage area, general formal form, functionality and historical development of these clothes are analyzed in depth. Also used in the 19th century. Accessories are complementary elements of Ottoman men's clothing. With all these, 19th century. Popular culture and fashion perception in men's clothing were analyzed in depth.