Alkumru barajı çevresel etki maliyet analizi
Environmental effect cost analysis of Alkumru dam
- Tez No: 571366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR SERENCAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, daha önce incelenmemiş olan Alkumru Barajı'nın çevresel etki maliyeti ortaya konulmuş ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Diğer barajlar üzerine yapılmış olan bu çerçevede çalışmalar mevcut olsa da bu, Alkumru Barajı için söz konusu değildir. Sarp bir coğrafyada konumlanmış olan ve petrol yatakları üzerine kurulu olduğu iddia edilen bu barajın etki maliyetini ortaya çıkarmak özellikle önem kazanmaktadır. Kendisinden sonra oluşturulacak olan çalışmalara bir fikir sağlayabilecek bu çalışma sayesinde, Alkumru Barajı daha iyi anlaşılacaktır. Bu tez çalışması; ilk olarak barajlar ve hidroelektrik santrallerine dair genel bilgiler, sonrasında Alkumru Barajı örneği üzerinde uygulama ve son olarak da bulgu ve irdeleme kısımlarından oluşmaktadır. Alkumru Barajı'nın enerji üretimi ve gelir artışlarıyla, yapım maliyeti ve 50 yıllık çevresel etki maliyetini 8.8 yılda amorti edebileceği ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, Alkumru Barajı'nın 50 yıllık varoluşu süresince, ülke ekonomisine katma değer sağlayacak verimli bir proje olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, environmental effect cost of Alkumru Dam that has not been analyzed up to now was researched, and data from the research was assessed. While there are present studies about other dams in aforementioned context, it is out of the question for Alkumru Dam. The claim that the dam stands on a steel region and oil fields, makes it necessary to point out the environmental effect cost of this dam. Through this study, provide an idea for the studies that will be formed after him, Alkumru Dam will be understood much better. This thesis is firstly composed of general information regarding the dams and hydroelectric power plants, and then observational work using the example of Alkumru Dam, finally findings and examinations. With energy production and revenue increases, it is understood that Alkumru Dam can pay off its construction cost and 50-year environmental cost in 8.8 years. In conclusion, Alkumru Dam is a fertile project that will contribute a value to the national economy during its 50-year existence.