İçme suyu arıtımında kullanılan kimyasal maddelerin optimizasyonu ve Konya içme suyu arıtma tesisi örneği
  1. Tez No: 57137
  2. Yazar: METİN PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BERKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi İÇME SUYU ARITIMINDA KULLANILAN KİMYASAL MADDELERİN OPTİMİZASYONU VE KONYA İÇME SUYU ARITMA TESİSİ ÖRNE?İ Metin PEKTAŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Ana Bilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali BERKTAY 1996, Sayfa: 123 Jüri: Doç.Dr. Yüksel BURDURLU Doç Dr. Erol PEHLİVAN Yrd.Doç.Dr. Ali BERKTAY Bu çalışmada içme suyu arıtımında kullanılan kimyasal maddelerin optimizasyonu üzerinde durulmuş ve Konya içme suyu arıtma tesisinde kullanılan kimyasal maddelerin optimum değerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Temiz ve kullanılabilir su kaynaklarının gittikçe azaldığı, buna karşılık bu sulara olan ihtiyacın gittikçe arttığı günümüzde, su ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak yüzeysel suların arıtılmasında kimyasal madde kullanılmaktadır. Koagülasyon (pıhtılaştırma) ve flokülasyon (yumaklaştırma) sistemlerinde kullanılan kimyasal maddelerin optimize edilmesi sağlık ve işletme ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın başlangıcında, Konya içme suyu arıtma tesisinin bir yıllık işletme değerleri detaylı bir şekilde incelenmiş ve mevcut şartlarda tesiste kullanılan kimyasal madde miktarları belirlenmiştir. Daha sonra bu çalışmada kullanılmak üzere yaptırılanIV sabit sıcaklık su banyosu kullanılarak bir dizi jar-test deneyleri yapılmıştır. Ayrıca laboratuvarda çeşitli şartlarda düzenli olarak pH, sıcaklık ve bulanıklık ölçümleri yapılmıştır. Bu deneysel çalışmalarda tesiste kullanılan kimyasal maddelerin tesis verimini bozmadan mümkün olduğunca azaltılabilmesi veya optimum hale getirilmesi şartlan araştırılmıştır. Deneysel çalışmadan elde edilen sonuçlarda, hamsu bulanıklığını 5.00 NTU değerinin altına düşürmek için yaklaşık 35.00 mg/L alüminyum sülfat dozunun yeterli olabileceği belirlenmiştir. Ayrıca kullanılan kimyasal maddelerin optimizasyonu ile işletme masraflarında yaklaşık % 15 oranında tasarruf sağlanacağı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İçme suyu arıtımı, kimyasal madde, optimizasyon, koagülasyon, flokülasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE OPTIMIZATION ON THE CHEMICAL SUBSTANCES USED DURING THE DRINKING WATER TREATMENT PROCESSES AND AN EXAMPLE OF TREATMENT PLANT FOR THE CITY OF KONYA Metin PEKTAŞ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisor: Vice. Doc. Dr. Ali BERKTAY 1996, Page: 123 Jury: Doc.Dr. Yüksel BURDURLU Doc.Dr. Erol PEHLİVAN Vice.Doc.Dr. Ali BERKTAY The aim of this research was to investigate the optimization on the chemical substances used during the drinking water treatment processes and special attention was given to optimize the chemicals used in treatment plants for the city of Konya. At the present, safe and suitable drinking water sources is gradually contaminated but the consumption of the water is increased. In order to satisfy the drinking water consumption by human being it is necessary to use the chemical substances during the drinking water treatment processes. As a result of this, the optimization of the chemical substances used for coagulation and flocculation processes becomes as an important aspects in terms of public health and operation costs for drinking water treatment plants. At the beginning of this research, the performance parameters of the Konya drinking water treatment plants were determined in some detail and the amount of the chemical substances were also determined for the existing conditions at the treatmentVI plants. For the purpose of the investigation a specially designed water bath was constructed and a number of tests were curried out by using the jar-test apparatus. The water quality parameters investigated were pH, temperature and turbidity. During the investigation, most of the analytical work was carried out the minimize and to optimize the use of chemical conditioned substances in order not to deteriorate the operational conditions at the treatment plants. As a result of this investigation, to decrease the influent turbidity below 5.00 NTU, a 35.00 mg/L aluminum sulfate can be used as an optimum dosage. In addition, a 15 % savings on the operational costs for the treatment plants can be achieved by the use of an optimal dosages of the chemical conditioned substances. KEY WORDS: Drinking water treatment, chemical substances, optimization, coagulation, flocculation