Farklı besi rasyonlarının akkaraman ve ivesi kuzuları ile toklularında besi performansı ve bazı karkas karakterleri üzerine etkileri
- Tez No: 57136
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YAZGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
öz Doktora Tezi FARKLI BESÎ RASYONLARININ AKKARAMAN VE ÎVESÎ KUZULARI İLE TOKLULARINDA BESÎ PERFORMANSI VE BAZI KARKAS KARAKTERLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Sinan Sefa PARLAT Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Oktay YAZGAN 1996, Sayfa : 102 Jüri : Prof. Dr. M. Rifat OKUYAN Prof. Dr. Oktay YAZGAN Yrd. Doç. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Bu deneme, Akkaraman ve îvesi kuzu ve toklu besi rasyonlannda çeşitli azot (N) kaynaklarının besi performansı ve bazı karkas karakterlerine olan etkilerini araştırmak için yapılmıştır. Deneme, kuzu ve toklu besisi olmak üzere iki ayrı dene meden meydana gelmiş olup, herbir denemede dört farklı rasyon (I, II, III, IV) ve iki genotip (Akkaraman“A”ve îvesi“İ”) kullanılmıştır. Birinci rasyon, fabrika besi yemi, (Al ve II), ikinci rasyon, arpa+üre (AII ve III), üçüncü rasyon, arpa+üre+PTK (AIIİ ve Ön) ve dördüncü rasyon arpa+PTK (AIV ve ÎIV) şeklinde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT RATIONS ON FATTENING PERFORMANCE AND SOME CARCASS CHARACTERISTICS OF AKKARAMAN AND AWASSI LAMBS AND MUTTONS Sinan Sefa PARLAT Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Oktay YAZGAN 1996, Page : 102 Jury : Prof. Dr. M. Rifat OKUYAN Prof. Dr. Oktay YAZGAN Ass. Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA This experiment was conducted to investigate the effects of fattening rations having different nitrogen sources, on live weight gain, feed efficiency and some carcass characteristics of Akkaraman and Awassi lambs and muttons. In this study two genotyps (Akkaraman“A”, Awassi“I”) and four rations (I, II, III, IV) were used. Composition, or commercial name and assignment of prepared rations to experimental groups were as follows; commercial ration for the control group (Al, ÎI), barley +urea for the first experimental group (AII, ÎII), barley+urea+cotton seed meal for the second experimental group (AIII, İIII), barley + cotton seed meal for the third experimental group (AIV, İIV).